Jak testujemy urządzenia? Klimatyzacje, osuszacze, oczyszczacze powietrza.

Możesz zauważyć, że przeprowadzamy dość sporo testów urządzeń, które są dostępne na rynku.

W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Ci:

Jaką rolę pełnimy w testach (kim jesteśmy)?

Na wstępie chcemy Ci zwrócić uwagę na fakt, że skupiamy się na testowaniu produktów, które są u nas w ofercie. Uważamy, że w ten sposób my sami lepiej poznajemy produkty, którymi handlujemy, i finalnie możemy Tobie lepiej doradzić w indywidualny sposób.

Jest to o tyle istotne, że możesz zobaczyć wielu sprzedawców na rynku, którzy nie do końca wiedzą o produktach więcej niż wynika to z opisu producenta. Uważamy, że jest to nasza przewaga, która dla Ciebie jako końcowego odbiorcy jest szalenie istotna.

logo allegro - CzystyTlen.pl

Na podstawie wielu testów budujemy własne doświadczenie. A doświadczenie nie powinno być liczone w latach, lecz jako iloraz energii, kreatywności i powtarzalności, gdy coś samemu weryfikujesz. Jak możesz zauważyć, testujemy co się da i to na różne sposoby. Uczymy się poznawać rozwiązania najlepsze w swojej klasie, dzięki czemu na końcu możesz spodziewać się profesjonalnej obsługi.


Z jakiego powodu nie testujemy wszystkiego?

Pamiętaj, że jesteśmy firmą, która ma różnych producentów w swoim portfolio. Staramy się być jak najbardziej obiektywni w ocenie produktów. Jednak miej świadomość, że nie przetestowaliśmy wszystkiego na rynku, ponieważ nie mamy i nie będziemy mieć wszystkich producentów we własnej ofercie. Wynika to z kilku powodów:

  • po pierwsze – za duży wybór przytłacza. Przytłaczałby nas i Ciebie. Uwierz mi, że czasami lepiej skupić się na kilku rzeczach, ocenić je rzetelnie i wybrać spośród kilku produktów najlepszy dla siebie, który jest dopasowany do Twojej sytuacji.
  • po drugie – nie uważamy, aby każdy producent spełniał nasze wymagania. Co więcej, po niektórych testach usuwamy produkty ze swojej oferty, ponieważ uważamy, że są najzwyczajniej na świecie do kitu. Jednocześnie nie publikujemy wtedy testu danego produktu. Uważamy, że szkoda na to czasu i pieniędzy. Nie wykluczamy, że kiedyś możemy zmienić zdanie i zaczniemy publikować takie materiały.
  • po trzecie – nie każdy producent lub my chcemy ze sobą współpracować, ponieważ wyznajemy zupełnie inne wartości. Wyobraź sobie, że niektóre firmy chciały nam narzucić cele sprzedażowe swoich rozwiązań. Chyba wyobrażasz sobie, do jakiej patologii doprowadzałaby taka sytuacja? Jeśli ,,hajs ma się zgadzać” za wszelką cenę, to nie w tej firmie.
pal hajs 1024x690 2 1 - CzystyTlen.pl
Producenci z celami sprzedażowymi 😉

Kto finansuje nasze testy?

Istotne dla Ciebie powinno być to, że nie dostajemy wynagrodzenia od producentów za przeprowadzane testy. Robimy to we własnym zakresie i to my w pełni decydujemy o tym, co zamieszczamy w materiale. Naszą formą wynagrodzenia jest to, że Ty możesz zostać naszym klientem i będziesz zadowolony z zakupu (dzięki naszej wiedzy mamy bardzo niski odsetek zwrotów).

test oczyszczaczy powietrza czolgiem - CzystyTlen.pl
Zdjęcie losowe z testu oczyszczaczy powietrza czołgiem

Przykładowo, nikomu nie powiedzieliśmy o naszym teście oczyszczaczy powietrza spalinami z czołgu, aż do momentu jego publikacji [link do testu]. Trafiła się jedna testowana firma, która nie do końca była zachwycona po udostępnieniu tego materiału. Powodem niezadowolenia było skojarzenie militarne ich produktu. Oczywiście wynikało to z wojny, która ma miejsce w Ukrainie.

Jednak nasz test skończył się licytacją jednego z testowanych produktów, a pieniądze przekazaliśmy na cele charytatywne, aby wspomóc naszego sąsiada [link do zakończonej aukcji]. Uważamy, że była to dobra inicjatywa, a przy samym teście świetnie się bawiliśmy (była to rewelacyjna odskocznia od codziennych obowiązków).


Jaką metodą testujmy produkty?

Metoda zależy od klasy urządzeń. Staramy się wziąć pod uwagę to, o co pytają nas klienci oraz sami kreujemy ciekawe pomysły na testy produktów.

Staramy się, aby wszystko było dla Ciebie jasne, klarowne i (uwaga, ostatnio bardzo modne słowo) transparentne 🙂

Zawsze podajemy Ci wyniki naszego testu dla tego samego pomieszczenia. Na szczęście ten pokój nie ulega modyfikacjom i możemy w łatwy sposób porównywać produkty pod kątem głośności pracy urządzenia między różnymi:

  • produktami;
  • producentami;
  • klasami urządzeń.

Warto zaznaczyć, że pokój, w którym przeprowadzamy test, jest lekko mówiąc… nieprzyjazny akustycznie. Mamy w nim zarówno duży pogłos, jak i bardzo mało elementów, które pochłaniają dźwięk. Parametry tego pokoju są następujące:

  • podłoga jest wykafelkowana;
  • sufit jest podwieszany na karton-gipsie;
  • ściany są otynkowane;
  • jest to salon połączony z drewnianą kuchnią (lakierowaną);
  • pomieszczenie ma ok 25m2;
  • jedynym pochłaniaczem dźwięku jest rogówka w salonie.

Urządzenia oddalamy o 2 metry od miernika hałasu (sonometru).

Możemy śmiało powiedzieć, że jest to pokój, który często występuje w Polsce i można łatwo przełożyć ,,jeden do jeden” wyniki naszego testu do większości mieszkań. Jednakże, jeśli masz pokój, który ma o wiele więcej tekstyliów (miękkich materiałów), to będziesz mieć ciszej w pokoju. Takie wyposażenie pokoju lepiej pochłonie dźwięk.

Test sonometrem - CzystyTlen.pl

Ciekawostką jest to, że bardzo rzadko deklaracje producenta (poziomu głośności) pokrywają się z naszym testem. Zazwyczaj nam wychodzą większe wartości po pomiarach.


Jak testujemy klimatyzacje przenośne?

Przede wszystkim sprawdzamy jak głośno pracują. Jest to o tyle ważne, że takie modele piekielnie głośno działają. Z tego powodu dla wielu klientów istotne jest to, jaki generują hałas. Testujemy modele w każdej konfiguracji sprzętowej. Mamy tu na myśli także modele z opcją wystawienia na dwór lub/i w wersji dwu-rurowej.

Planujemy nasze testy w 2023r. wzbogacić o:

  • przepływy powietrza;
  • temperaturę na wylocie z zimnej i ciepłej strony (chociaż nie wiemy, czy to będzie miało sens);
  • pomiar poboru prądu;

Dlaczego nie badamy ,,wydajności” klimatyzacji?

Spotkałem się z tym pytaniem wielokrotnie pod naszymi filmami z testami. Odpowiedź jest dość prosta. Każdy model byłby testowany w zupełnie innych warunkach. Mianowicie:

  • za każdym razem panowałaby inna temperatura w pomieszczeniu i na zewnątrz – zupełnie inny wynik testu byłby gdybyśmy temperaturę otoczenia mieli raz 20 stopni Celsjusza, a inny wynik byłby przy temperaturze otoczenia 33 stopni Celsjusza;
  • budynek podczas upałów byłby bardziej nagrzany i oddawałby więcej ciepła niż w chłodniejsze dni (to samo tyczy się otoczenia);
  • inaczej chłodzą klimatyzatory ustawione w pomieszczeniach na wschód, zachód, południe i północ (po prostu pracują pod innym obciążeniem).

Taki test nie byłby porównywalny między modelami czy producentami. Ktoś po prostu byłby pokrzywdzony i to w niesłuszny sposób! Przy czym nie martw się, znajdziemy i na to sposób – finalnie kiedyś przetestujemy wydajności wybranych jednostek.


Jak testujemy osuszacze powietrza?

Przy osuszaczach powietrza ujmujemy poziomy głośności i temperatury na wylocie.

Względem klimatyzatorów lub oczyszczaczy powietrza jest to najprostszy typ urządzeń. W przypadku osuszaczy podczas testów istotna dla Ciebie będzie wydajność (niestety trudno jest ją zweryfikować), hałas, funkcjonalności oraz wykonanie produktu.

Planujemy nasze testy w 2023r. wzbogacić o:

  • przepływy powietrza;
  • pomiar poboru prądu;

Dlaczego nie badamy ,,wydajności” osuszaczy?

Byłby to niezwykle trudny do wykonania test. Jeżeli chcielibyśmy zweryfikować wydajność osuszacza powietrza, należałoby zachować następujące warunki otoczenia: 30 stopni Celsjusza i ciągła wilgotność na poziomie 80%.

Temperatura nie byłaby takim problemem, ale zachowanie odpowiedniego stałego poziomu wilgotności jest wyzwaniem i to w dodatku przez… 24 godziny! Gdybyśmy zachowali takie warunki otoczenia podczas ciągłego osuszania, to wtedy można poznać realną, bazową wydajność urządzeń.


Jak testujemy oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza to bardzo ciekawy temat. Mamy zupełnie inną filozofię sprzedaży tych produktów. Przede wszystkim uważamy, że nie warto ufać czujnikom jakości powietrza, ponieważ są zawodne i nie wykrywają wszystkiego. Dodatkowo dochodzą do tego tryby automatyczne, które bywają niedostosowane do norm polskich czy WHO (przez ich ciągłe zaostrzanie).

W związku z tym, kładziemy nacisk na wymiany powietrza, a najlepiej 3-krotną w ciągu godziny.

Abyś mógł/mogła dobrać oczyszczacz powietrza do naszej rekomendacji, staramy się wykonywać testy przepływu powietrza razem z filtrami na każdym z trybów pracy oczyszczacza. Dodatkowo zestawiamy to z poziomami głośności i mamy świetne zestawienie, które idealnie pomoże dobrać Ci oczyszczacz powietrza dla siebie.

Oczywiście mierzony przez nas CADR (przepływ powietrza wraz z filtrami) nie jest pomiarem laboratoryjnym. Jednak uważamy, że jest wystarczający i możemy swobodnie publikować taki test. Tym bardziej, że nie zmieniamy metody pomiarów.

Jak mierzymy wspomniany CADR?

Wykorzystujemy do tego proste narzędzie zwane anemometrem lub mówiąc po ludzku – wiatromierz.
Dodatkowo nauczyliśmy się wykonywać poprawny pomiar i uważamy, że świetnie nam z tym idzie. Wsparliśmy się m.in. jedną z publikacji Politechniki Białostockiej z katedry zarządzania produkcją – Ćwiczenie nr. 7 ,,Pomiar prędkości i wydajności przepływu powietrza” autorstwa dr inż. Arkadiusza Łukjaniuka z 2014r. [link do pobrania].

Niestety raz trafiliśmy na tak wymyślnie zaprojektowany otwór odpływu świeżego powietrza, że poddaliśmy temat. Mieliśmy za duże błędy pomiarowe. A mamy na myśli oczyszczacze Blueair serii Helath Protect. Przy tych modelach bez odpowiedniej aparatury było to niemożliwe do zmierzenia. Dodatkowo w tych oczyszczaczach jest aż 20 biegów. Z kolei pomiar urządzenia, które miało tylko 6 biegów (Warmtec AP1000W) zajmował ponad godzinę. Jednak w tych jednostkach mogliśmy wykonać sensowne testy.

Pomiar przepływu powietrza

Korzystamy z wzoru na strumień objętości:

Q = V*S

Pomiar przepływu powietrza (CADR)
  • Q = przepływ powietrza w m3/s
  • V = m/s zmierzone anemometrem (uśrednione z prób pomiarowych)
  • S = pole powierzchni mierzonego otworu w m2  (dla koła  π*r 2)

Później zamieniamy m3/s na m3/h. Czyli nasz wynik Q mnożymy jeszcze przez 3600 sekund. Dzięki temu prostemu mnożeniu otrzymujemy przepływ powietrza na godzinę – coś co nas bardzo interesuje.

Jak liczymy rekomendowany metraż?
  • Zakładamy 3-krotną wymianę powietrza na 1 godzinę .
  • Wysokość sufitu 2,5 metra (nawet jeżeli masz poziom 2,6m lub 2,7m nie musisz się tym aż tak przejmować, ponieważ meble swoją obojętnością też ,,pomniejszają” przestrzeń. Oczywiście czym masz większe pomieszczenie, tym mniejszy wpływ na to ma wyposażenie. Wtedy lepiej zmienić wysokość w obliczeniach.

Na podstawie danych z pomiaru przepływu powietrza (CADR) dzielimy tą wartość przez 3 (wymiany powietrza), a następnie przez 2,5 (wysokość pomieszczenia) – dzięki temu uzyskujemy rekomendowany metraż na każdy tryb pracy oczyszczacza powietrza. Czyli:

CADR : 3 : 2,5 = x

Obliczenia rekomendowanego metrażu

Podsumowanie

Jak możesz zobaczyć, w dość inny sposób podchodzimy do testowania produktów. Uważamy, że robimy to dobrze i dzięki naszemu doświadczeniu z wielu testów możemy sensownie Tobie doradzić.

Nie jesteśmy zwykłym rankingiem, który nie wiadomo w jaki sposób jest finansowany (sprawdź czy dany ranking ma status jednostki publicznej, czy jest zwykłą komercyjną firmą). U nas masz jak na tacy podane, w jaki sposób zdobywamy środki na funkcjonowanie naszej firmy – poprzez sprzedaż tego, co dołączyliśmy do naszej oferty.

Uważamy, że świetnie doradzamy, dzięki zdobytemu w praktyce doświadczeniu. Robimy testy mało standardowe, z dobrym pomysłem, logiczne i konkretne. Dzięki temu masz o wiele bardziej zwiększone szanse na trafny wybór.

Używane urządzenia do pomiarów:

  • Anemometr (decybelomierz) Bentech GT8907;
  • Sonometr (wiatromierz) UNI-T UT350;
  • Miernik wilgoci i temperatury UNI-T UT333S;
  • Miernik Pyłów TVOC i formaldehydu Dienmern DM106A – Ps. ten miernik jest tyle samo wart co mierniki w oczyszczaczach powietrza. Szału nie ma 🙂
  • Miernik zużycia prądu GoodHome ECCM3F

Dodaj komentarz