Osuszacz powietrza – 15 Uwag zanim zdecydujesz się na zakup

Film w którym omawiamy 16 uwag zanim wybierzesz osuszacz powietrza

W tym materiale poradnikowym podpowiem Ci, jak wybrać odpowiedni osuszacz powietrza do Twojego pokoju, mieszkania czy domu. Wierzę, że moje wskazówki okażą się pomocne.

Możesz zobaczyć film, który w bardzo krótki i przyjemny sposób pokaże Ci jaki warto wybrać osuszacz powietrza i na co zwrócić uwagę. Jeśli jednak wolisz czytać niż oglądać, poniżej masz opis:

Dobranie osuszacza powietrza – jaki osuszacz wybrać do danego metrażu?

Na początek, warto zwrócić uwagę na metraże podawane przez producentów. Często są one jedynie sugestywne i mogą nie oddać rzeczywistych potrzeb. Na przykład, jeśli producent sugeruje, że osuszacz jest odpowiedni dla pomieszczeń o powierzchni 50-60 metrów kwadratowych, to w praktyce może się to różnić, zwłaszcza jeśli borykasz się z nadmiernym problemem wilgoci lub mierzysz się z pleśnią. Zdecydowanie warto dopasować osuszacz do konkretnej powierzchni (pokoju). Wydajniejsze modele działają szybciej, jednak mogą być głośniejsze.

Podana wydajność osuszaczy powietrza różni się od realnej!

Ważnym aspektem jest też wydajność urządzenia. Często producenci podają dane dla temperatury 30 lub 32 stopni Celsjusza. Wydajność osuszania rośnie przy wyższej temperaturze i przy wyższym poziomie wilgoci – czym masz niższe te wartości, to wydajność urządzenia spada. Dlatego wartości podawane dla 32 stopni i 90% wilgotności mogą być zawyżone w porównaniu z rzeczywistymi warunkami.

Dodatkowo mogą być zawyżone względem innych producentów, który opisują produkty pod wartości bazowe o 2 stopnie Celsjusza i 10% wilgotności mniej (czyli 30 st.C oraz 80% wilgotności zamiast 32 st. C oraz 90% wilgotności).

Jaka wilgotność w pokoju będzie dla Ciebie prawidłowa?

W kontekście wilgotności, rekomendowany poziom to między 40-60%. Ale najważniejszy jest taki, w którym czujesz się komfortowo. Dobrze dobrany osuszacz poziomuje wilgotność na optymalnym poziomie, redukując nieprzyjemne zapachy i uczucie wilgoci.

Osuszacz jako suszarka na parnie

Osuszacz powietrza świetnie spisze się w tego typu pomieszczeniach. Co więcej mamy nawet materiał, w którym omawiamy dokładniej ten temat. Mogę Ci podpowiedzieć, że jest to bardzo dobra opcja na jesień i zimę, gdy panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza.

Zobacz osuszacze do łazienki.

Tryb rodzicielski w osuszaczu powietrza

Co zazwyczaj rzuca się w oczy, to osuszacze powietrza nie mają tzw. trybu rodzicielskiego. Dla niektórych może to być istotne. W szczególności dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami.

Zazwyczaj gdy też jest panel sterujący na guziki zamiast w formie dotykowej to jest dość trudno zmienić jego ustawienia. Zwierzak wtedy nie będzie mógł CI zmienić ustawień, ale większe dziecko już przeklina każdy guzik : )

Poziom hałasu a sypialnia

Jeżeli chcesz postawić osuszacz w sypialni, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu. Jeśli chcesz go używać nocą w sypialni bo masz duży problem z wilgocią to koniecznie zwróć na to uwagę. Przeważnie osuszacze z wydajnością bazową do 20-25l/24h mają ciche sprężarki.

Osuszacz adsorpcyjny czy jest cichszy?

Przepływ powietrza przez urządzenie też może generować duży hałas. Nie będziesz mieć co prawda sprężarki, ale na pewno przypominasz sobie sytuację w której miałeś do czynienia z dużym hałasem wywołanym przez wentylator.

Zatem osuszacz adsorpcyjny będzie cichy, ale na najniższym biegu.

Kiedy warto kupić osuszacz adsorpcyjny?

Istnieją różne typy osuszaczy, np. sprężarkowe i adsorpcyjne (są też mało wydajne peltiera). Choć wydajność może spaść w osuszaczach kondensacyjnych w zależności od temperatury, mogą być bardziej opłacalne finansowo. Modele adsorpcyjne utrzymują stałą wydajność niezależnie od warunków temperatury.

Jeśli masz pomieszczenia w których jest niska temperatura a zależy Ci na zachowaniu pełnej wydajności to modele adsorpcyjne są jak znalazł.

Osuszacz powietrza kondensacyjny (sprężarkowy) a spadek wydajności

Ich wydajność bardzo mocno spada w zależności od temperatury, w której pracują. Jeżeli taki osuszacz będzie pracował w zwykłym pokoju, gdzie masz temperaturę około 20-22 stopni Celsjusza, to ta wydajność drastycznie spada względem tego co widzisz w karcie katalogowej.

Zazwyczaj producenci nie podają wartości osuszania dla niższych zakresów temperatur.

Zazwyczaj, bo nie zawsze.

W praktyce możesz doświadczyć spadku wydajności na poziomie około 65-75%, bazując na temperaturze 30 stopni Celsjusza i wilgotności wynoszącej 80%. Należy jednak pamiętać, że wilgotność w pomieszczeniu również ma wpływ na wydajność. Jeżeli osuszacz, który posiadasz, obniża wilgotność powietrza w pokoju do, powiedzmy, 40%, jego wydajność w tych warunkach naturalnie się zmieni , ponieważ będzie miał mniej wody w powietrzu do wyłapania.

Niemniej jednak, jeżeli osuszacz jest w stanie obniżyć wilgotność do wspomnianych 40%, oznacza to, że dobrze wykonuje swoją pracę.

Krótkie porównanie osuszacza adsorpcyjnego z kondensacyjnym

Dodatkowo, porównując osuszacze adsorpcyjne z kondensacyjnymi, mimo że wydajność kondensacyjnych może spaść, często okazują się one bardziej opłacalne finansowo. Czasami lepiej zainwestować w klasyczny osuszacz kondensacyjny (sprężarkowy) niż w droższy model adsorpcyjny, ponieważ nawet przy niższej wydajności może on być bardziej efektywny. To moja uwaga dla tych, którzy borykają się z problemem wysokiej wilgotności w pomieszczeniu.

Co możesz zrobić gdy masz już pleśń / grzyb na ścianach?

Jeżeli zauważyłeś pleśń lub grzyb na ścianach, co należy zrobić? Przede wszystkim warto zainwestować w osuszacz. Najkorzystniej, aby działał on nieprzerwanie, redukując wilgotność w pomieszczeniu do 35-40%. Ustaw go tak, aby pracował według wbudowanego higrometru (to właśnie tam ustawiasz docelowy poziom wilgoci), umożliwiając usuwanie wilgoci nie tylko z powietrza, ale także z mebli i tekstyliów.

Wszelkie materiały w pomieszczeniu, które gromadzą wilgoć, z czasem ją oddadzą. Możesz zauważyć, że po kilku tygodniach poziom wilgoci w Twoim wnętrzu zacznie się stabilizować. Kiedy materiały / ściany oddadzą zgromadzoną wilgoć do otoczenia, problem z wilgotnością będzie mniejszy, a osuszacz będzie miał mniej pracy.

Filtry HEPA w osuszaczu powietrza.

Jeśli zauważyłeś w swoim domu pleśń lub grzyby, odradzam zakup osuszacza wyposażonego w filtr HEPA i węglowy. Może Ci się wydawać, że taki osuszacz skutecznie poradzi sobie z tym problemem – i w pewnym sensie ma to swoje uzasadnienie.

Jednak problem tkwi w tym, że te niepożądane mikroorganizmy osiedlą się na filtrach. Warto pamiętać, że sam przepływ powietrza nie eliminuje takich drobnoustrojów – jedynie powoduje, że osadzają się one na filtrze. Co więcej, przy wysokiej wilgotności, filtry mogą się szybko zużywać, a ich wymiana nie jest ani tania i też nie jest przyjemna. Dlatego, jeśli potrzebujesz oczyszczania powietrza, zalecam zakup dedykowanego oczyszczacza powietrza np. z lampą UV-C.

Wi-Fi oraz tryb automatyczny w osuszaczu powietrza

Dużym udogodnieniem może być możliwość sterowania osuszaczem za pomocą aplikacji. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz umieścić urządzenie w miejscu, do którego rzadko zaglądasz, na przykład w piwnicy albo odległym domku letniskowym. W takiej sytuacji zdalna kontrola przez aplikację WiFi umożliwi Ci łatwe włączanie osuszacza czy ustalanie harmonogramu jego pracy.

Większość osuszaczy oferuje też tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie monitoruje poziom wilgotności w powietrzu. Funkcja ta jest bardzo efektywna, ponieważ osuszacze skutecznie dążą do utrzymania optymalnej wilgotności w pomieszczeniu. Wystarczy oznaczyć interesujący Cię poziom wilgoci np. 50% i osuszacz będzie się tego poziomu trzymał.

Stały odpływ na wodę w osuszaczu powietrza

Osuszacze możesz podłączyć do stałego odpływu za pomocą wężyka, który zwykle jest dołączany do zestawu. Dzięki temu zapewnisz ciągły odpływ zbieranej wody. Każdy osuszacz posiada zbiornik o określonej pojemności. W większych, bardziej wydajnych jednostkach te zbiorniki są zwykle pojemniejsze. W niektórych sytuacjach podłączenie osuszacza do stałego odpływu może okazać się bardzo przydatne. W szczególności gdy spodziewasz permanentnego poziomu wilgoci.

Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, śmiało zostaw komentarz pod tym materiałem. Chętnie na nie odpowiem. Zachęcam również do odwiedzenia naszego sklepu [kliknij i wejdź na osuszacze powietrza w czystytlen.pl], gdzie znajdziesz szeroką gamę produktów związanych z jakością powietrza w domu. Do zobaczenia w kolejnych materiałach!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Fotograf

    Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, by przejrzeć nowe artykuły.

  2. MAG

    Super wszystko omówione – bardzo przydatny artykuł! Szczególnie doceniam wskazówki dotyczące wyboru osuszacza w zależności od metrażu i warunków w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz