Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Film, w którym omawiamy problem

Dzisiaj przybliżymy Ci temat związany z nawilżaczami powietrza. Odpowiemy Ci na najważniejsze pytania w tym temacie. Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

autumn leaves 3787944 640 - CzystyTlen.pl

Komu może się przydać nawilżacz powietrza?

Rekomendowane nawilżenie powietrza wacha się miedzy 40% a 60%. Możesz spotkać się również z opinią, że jest to próg pomiędzy 30% a 50%. Uważamy, że obie te wskazówki są dobre i każdy z nas może sam stwierdzić, jaki poziom nawilżenia powietrza jest dla niego komfortowy.

image - CzystyTlen.pl

W okresie grzewczym nawilżenie powietrza drastycznie spada. Rzadziej wietrzymy mieszkanie, aby utrzymać cały czas ciepło w domu. Nawilżenie powietrza może wahać się wtedy na granicy nawet 10%!

Co ciekawe, jest to bardzo dobre środowisko dla drobnoustrojów. Możemy wówczas doświadczyć drapania w gardle i gorzej się czuć. Podniesienie wilgotności powietrza aż samo ciśnie się na usta.

Warto też zaznaczyć, że zbyt duża wilgotność może zadziałać też w drugą stronę. Jak to w życiu bywa – od nadmiaru i niedoboru zawsze jest źle. Pamiętaj, że po prostu zbyt wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii.

Dzięki tej wiedzy nawilżacz powietrza można zarekomendować praktycznie każdemu. To małe, genialne urządzenie, które da Ci komfort i to na srebrnej tacy 🙂

Będziesz się swobodnie i dobrze czuć, Twoja skóra może przestać pękać i będziesz zdrowszym człowiekiem. Tylko używaj tych urządzeń z głową!

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Nawilżacz powietrza Parowy

Wydziela parę wodną podczas podgrzewania wody. Wysoka temperatura zabija drobnoustroje. Para wodna może osadzać się na ścianach lub meblach. Dodatkowo, taki nawilżacz zwiększy nam temperaturę w pomieszczeniu. Zimą może to być zaleta, ale latem możesz mieć cieplej w mieszkaniu 🙂 Pamiętaj, że nawilżacz powietrza może być dla Ciebie zbawieniem też w upalne dni! Dlatego przeczytaj o kolejnych rozwiązaniach.

S250 Nawilżacz Boneco
Nawilżacz parowy Boneco S250

Ogólnie urządzenie jest tanie w zakupie i nieskomplikowane. Nie wymaga wymian filtrów. Wystarczy je po prostu utrzymać w czystości i regularnie odkamieniać.

Zalety parowego nawilżacza powietrza:

  • zabija drobnoustroje;
  • tanie urządzenie i prosta konstrukcja;
  • podnosi temperaturę otoczenia (zimą może to być zaleta 😉 );
  • możesz wlewać zwykłą wodę.

Wady parowego nawilżacza powietrza:

  • wyższy pobór energii elektrycznej;
  • możliwe osadzanie się pary wodnej na meblach/ścianach;
  • podnosi temperaturę otoczenia (latem może to być uciążliwe);
  • unikaj zostawiania urządzenia bez nadzoru przy małych dzieciach, bo mogą się poparzyć wrzącą wodą lub gorącą parą.

Nawilżacz powietrza Ultradźwiękowy

Rozbija wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Woda za pomocą mgiełki wydostaje się z nawilżacza. Są to urządzenia bardzo ciche. Jednak nie są zalecane do mieszkań, w których mamy zwierzęta. Pamiętaj, że pies czy kot, ma o wiele bardziej czuły słuch. Zatem weź to pod uwagę, ponieważ możesz ufundować swojemu pupilowi niemały stres. Mogę Cię uspokoić tym, że taki nawilżacz Tobie nie zaszkodzi i będzie przyjemnie działał w Twoim mieszkaniu.

2. L500 side - CzystyTlen.pl
Nawilżacz ultradźwiękowy Winix L500

Jest jeszcze kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. A jest to czystość wody używanej w takim nawilżaczu powietrza. Najlepiej gdybyś używał/a wody destylowanej, która jest pozbawiona drobnoustrojów i ,,zanieczyszczeń” w postaci innych związków. A czemu? Gdybyś używał/a zwykłej wody, to możesz sobie zaszkodzić. Gdy to zignorujesz i będziesz używać zwykłej ,,kranówki”, to w Twoim mieszkaniu może pojawić się biały nalot (kamień), a Ty będziesz tym oddychać! Dodatkowo wszystkie możliwe bakterie będą idealnie rozpylane w Twoim otoczeniu, co nie służy zdrowiu. Dlatego wybierając tego typu nawilżacz powietrza, zwróć uwagę na rodzaj uzupełnianej wody.

Przykładowo, gdy wybierzesz parowy nawilżacz powietrza, to on zabije wszystkie drobnoustroje i nie stworzy mgiełki, przez którą możesz oddychać kamieniem ze zlewozmywaka 🙂

Zalety ultradźwiękowego nawilżacza powietrza:

  • odznacza się niskim poborem energii;
  • nie podnosi temperatury otoczenia;
  • są to urządzenia bardzo ciche.

Wady ultradźwiękowego nawilżacza powietrza:

  • uzupełnianie zbiornika wodą destylowaną (jest to wyższy koszt używania);
  • regularne czyszczenie, najlepiej wodą z mydłem. Nie używaj chemii, bo będziesz ją później wdychać;
  • nie dodawaj olejków eterycznych z uwagi na to, że będą wchłanianie przez Twoje płuca, co po prostu może Ci zaszkodzić (pamiętaj, że wszystko co znajdzie się w nawilżaczu jest rozbite ultradźwiękiem i lepiej się wchłania);
  • pomieszczenie powinno mieć przewiew. Nie używaj zatem ultradźwiękowego nawilżacza powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Nawilżacz powietrza Ewaporacyjny

Mechaniczny rodzaj nawilżania powietrza. W tym nawilżaczu powietrza znajduje się wkład, tak zwana mata ewaporacyjna, która cały czas jest zwilżana wodą. Wentylator, który znajduje się w urządzeniu, ,,rozdmuchuje” tą wodę i dzięki temu zwiększa się wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu.

67039af7c91e760c5ff190bc9b7f46e5 - CzystyTlen.pl
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Stylies Helos

Zalety ewaporacyjnego nawilżacza powietrza:

  • urządzenie działa w pewnym stopniu jak filtr i zatrzymuje część zanieczyszczeń z powietrza;
  • możemy użyć zwykłej wody z kranu;
  • jest to urządzenie, które nie rozsieje nam bakterii i osadu.

Wady ewaporacyjnego nawilżacza powietrza:

  • zadbaj o częstą wymianę filtra, ponieważ jest to element zużywający się.

Jak dobrać nawilżacz powietrza?

Pomieszczenie

Najlepiej posłużyć się wstępną skalą. Chcąc nawilżyć odpowiednio pomieszczenie o powierzchni 50m2 przyjmuje się, aby nawilżacz miał wydajność ok 6,5l/24h.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń. Jeśli masz wiele małych pokoi, to może być rozsądne kupić nie jeden, a dwa lub więcej nawilżaczy o mniejszej wydajności. Pamiętaj, że cyrkulacja powietrza ma duże znaczenie!

living room 5239132 640 - CzystyTlen.pl

Dodatkowo, każdy nawilżacz ma zbiornik na wodę. Jeśli masz dużą powierzchnię i zdecydujesz się na jedno urządzenie, to warto, aby miał spory pojemnik na wodę. W innym wypadku będziesz często podczas dnia uzupełniać wodę w nawilżaczu 🙂

Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób uzupełniania wody.

Wyciągany pojemnik na wodę może okazać się wygodniejszy od otworu na uzupełnianie wody. W drugim przypadku musisz chodzić z dzbankiem, aby uzupełnić zapasy.

Dodatki

Sterowanie – dla niektórych osób może być kluczowe. Podstawowe urządzenia będą miały klasyczne pokrętło albo panel sterujący, a niektóre modele mogą mieć pilot. Zaś nawilżacze powietrza, które są ,,trendy”, mogą mieć WiFi i połączenie z Twoim smart-domem.

add 97617 640 - CzystyTlen.pl

Jeśli zdecydujesz się na używanie nawilżacza w nocy, to zwróć uwagę na jego głośność. Najbardziej ciche urządzenia to nawilżacze ultradźwiękowe, które nie zakłócą Twojego snu. Jeśli zdecydujesz się jednak na inny rodzaj, to zwróć uwagę na to, jak głośno pracuje lub umieść go odpowiednio dalej, abyś miał/a spokojny sen.

Dodatkową funkcją, która będzie dla Ciebie przydatna, to powiadomienie o uzupełnieniu wody. Każdy z nas codziennie ma tyle spraw na głowie, że warto przy zakupie rozważyć ten dodatek.

Część nawilżaczy powietrza ma miejsce na dodanie olejku eterycznego, co w całym Twoim mieszkaniu da Ci przyjemny zapach. Możesz rozpylać różne olejki, np. olejek lawendowy, którego nie lubią mole, lub olejek miętowy, który może lepiej wpłynąć na Twój oddech, gdy jesteś chory/a.

Jeśli decydujesz się na zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza w postaci osobnych urządzeń, to nigdy nie łącz ultradźwiękowego nawilżacza powietrza z oczyszczaczem powietrza.

Ciekawostka? No pewnie! Wyjaśniamy:

Oczyszczacz powietrza wyłapuje drobne cząsteczki i w taki sposób oczyszcza powietrze w Twoim mieszkaniu. Wyżej mogłeś/aś przeczytać, że nawilżacz ultradźwiękowy rozbija wodę na drobne cząsteczki i właśnie tu tkwi cały problem. Oczyszczacz powietrza ,,potraktuje to” jako zanieczyszczenie i ta woda będzie zatrzymana w urządzeniu, na jego filtrach. Co może się stać? Po pierwsze spadnie wilgotność powietrza w pomieszczeniu (a przecież chciałeś/aś ją zwiększyć). Po drugie możesz uszkodzić oczyszczacz powietrza, ponieważ zbierze dużą ilość wody. I trzecia rzecz, to możesz w szybkim czasie być zmuszony/a wymienić filtr w oczyszczaczu, z uwagi na jego zawilgocenie. Pamiętaj, to dotyczy tylko nawilżaczy ultradźwiękowych.

Na co zwrócić uwagę używając nawilżacza powietrza?

Przede wszystkim HIGIENA urządzenia. W nawilżaczu powietrza znajduje się woda, która jest też wspaniałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli szukasz w Internecie informacji o tych urządzeniach i chcesz wydać swoje pieniądze na zakup, aby poprawić swój komfort, to po prostu tego nie zaprzepaść. Czyść regularnie zbiornik na wodę i zadbaj o czystość urządzenia. W innym wypadku będziesz rozpylał hodowlę małych bakterii.

Najlepiej czyścić urządzenie codziennie, ale my znamy… rzeczywistość 😉 Staraj się czyścić urządzenie chociaż co drugi dzień, a maksymalnie co trzy dni.

Raz na jakiś czas odkamień nawilżacz powietrza – za wyjątkiem nawilżacza ultradźwiękowego, w którym będziesz używać wody destylowanej. Po co odkamieniać takie urządzenie? Ponieważ będzie spadać jego wydajność i wzrosną Ci koszty poboru prądu. Dodatkowo, gdy w nawilżaczu powierza masz kamień, to tworzysz odpowiednie środowisko dla rozwoju bakterii – to jak z kamieniem na zębach. Brzydko pachnie i może się za tym kryć coś złego.

Gdzie najlepiej kupić nawilżacz powietrza?

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Wika

    Bardzo polecam pochylić się nad tym problemem. Miałam w domu ciągle suche powietrze, wysychało gardło, drapało, suchy nos, suche kwiatki. Kupiłam nawilżacz. Zmiana o 180 stopni. Super działanie no i design też niczego sobie 😉

Dodaj komentarz