Jest to temat, który dość często przewija się przez nasze rozmowy z klientami. W skrócie wyjaśnimy Ci, jak działa osuszacz adsorpcyjny, jakie są zalety oraz wady takich urządzeń.
Osuszacze adsorpcyjne są stworzone z myślą o działaniu w czystych pomieszczeniach (bez pyłów budowlanych) z uwzględnieniem ich pracy cichej. Dzięki ich innej konstrukcji, mogą stawić czoła pomieszczeniom, które mają niską temperaturę i przy tym nie tracić aż tak na wydajności!
Zatem od początku.
Co to jest zjawisko adsorpcji?
Cały proces adsorpcyjny ma za zadanie przekształcić wilgoć z postaci gazu na ciecz. Adsorpcję można wykorzystać z powodzeniem w osuszaczu powietrza.
Możesz znaleźć na swojej drodze osuszacze adsorpcyjne do użytku domowego, które różnią się konstrukcją od tych do zastosowań profesjonalnych.
Osuszacz adsorpcyjny
W tym artykule omówimy dwa typy, abyś miał/a pogląd na konstrukcje i możliwości.
Osuszacz adsorpcyjny do domu
Na pierwszy rzut weźmiemy osuszacz adsorpcyjny Ruby Dry DH600, który jest przeznaczony do zastosowań domowych.
Wilgotne powietrze jest zasysane do osuszacza i przechodzi przez rotator osuszający, który jest ogrzewany. Mikro pory w specjalnym materiale silikonowym absorbują wilgoć z powietrza i osuszone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. Uwięziona wilgoć jest zamieniana w wodę i odprowadzana do zbiornika.
Osuszacz powietrza do zastosowań profesjonalnych
Są to urządzenie o trochę innej konstrukcji, mimo wykorzystania tego samego zjawiska (zjawiska adsorpcji). W tym wypadku osuszacz oddziela powietrze na dwa strumienie powietrza. Jedno jest określone jako procesowe (technologiczne), a drugie regeneracyjne.
- Powietrze procesowe (technologiczne) (nr. 4)
jest tłoczone przez część koła suszącego (nr. 1). Wilgoć w tym etapie jest ,,łapana” (czyli adsorbowana) przez żel silikonowy (jest to środek adsorpcyjny). Po przejściu przez koło, mamy suche powietrze, które jest kierowane do pomieszczenia (nr. 6).
- Powietrze regeneracyjne (nr. 5)
przechodzi przez część koła suszącego odpowiadającego za przepłukiwanie. Dzięki temu osuszacz odzyskuje ciepło adsorpcyjne, które uwalania się przez osuszanie powietrza. Jednocześnie koło suszące jest chłodzone oraz wpływa na mniejszy pobór prądu i wpływa pozytywnie na wydajność osuszania. Szczególnie jest to istotne, gdy masz niską temperaturę w pomieszczeniu.
Moduł ogrzewania (nr. 7) zwiększa temperaturę powietrza od 100 do około 120 stopni Celsjusza (wahanie zależy od tego, jaka jest temperatura w pomieszczeniu). W ten sposób przygotowane powietrze przejmuje wilgoć zgromadzoną w żelu silikonowym, które jest zebrane w pierwszym korku – z powietrza procesowego.
Osuszacz adsorpcyjny ma wlot powietrza oraz dwa wyloty. Jednym wylotem wybiega powietrze suche a drugim bardzo wilgotne. Zatem, jeżeli chcesz wykorzystać takie urządzenie do zastosowań profesjonalnych, to nie tylko kupuj tylko osuszacza, ale także rurę na powietrze regeneracyjne, aby osuszacz mógł stać w pomieszczeniu suszonym. Oczywiście możesz dobrać adapter i przymocować rurę do wylotu na powietrze procesowe (suche) i je wprowadzać do innego pomieszczenia.
Zalety i wady osuszaczy adsorpcyjnych:
Zalety:
- są ciche, ponieważ nie mają sprężarki;
- nie zawierają w sobie freonu lub innych gazów;
- potrafią pracować wydajniej od osuszaczy kondensacyjnych w niskiej temperaturze;
- osuszacze profesjonalne mogą pracować w ujemnej temperaturze;
Wady:
- nie mają tak ogromnej wydajności jak modele ze sprężarką, czyli osuszacze kondensacyjne (mowa o warunkach standardowych);
- modele do zastosowań profesjonalnych kosztują więcej;
- są wrażliwe na zanieczyszczone powietrze (pyły po pracach budowlanych itp.)
Gdzie mogę kupić osuszacz adsorpcyjny?
Oczywiście idealnie trafiłeś i znajdziesz takie modele na naszej stronie! Możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!
- Mail: sklep@czystytlen.pl
- Telefon: 731-651-258
- Formularz kontaktowy: kliknij tutaj