Test oczyszczaczy powietrza spalinami z Czołgu. Smog, PM10, PM2.5, PM1.0, TVOC, HCOH

Test oczyszczaczy czołgiem

Zanieczyszczone powietrze, smog… Problem, z którym borykamy się już od wielu, wielu lat. Jednak w najbliższym czasie zagrożenie to wydaje się być jeszcze większe z uwagi na wiele czynników, w tym:

miniaturka twoo Male - CzystyTlen.pl
  • obecną sytuację na rynku energetycznym,
  • gwałtowny wzrost cen paliw,
  • inflację w naszym kraju
  • trwającą wojnę za wschodnią polską granicą.


Jak można przewidzieć, ludzie będą palić w piecach nie tylko węglem, ale niestety… wszystkim, czym mogą. Wiąże się to z wydzielaniem do atmosfery jeszcze większej ilości szkodliwych substancji, które są wchłaniane przez nasz organizm i z biegiem czasu sieją w nim spustoszenie.

Dlatego też postarajmy się zrobić wszystko, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wokół nas najlepiej, jak tylko potrafimy. Ciężko to zrobić przebywając na „świeżym” powietrzu, ale zróbmy to w miejscu, gdzie spędzamy dużą część swojego życia – w naszych domach.

Aby uświadomić Ci wagę problemu zanieczyszczonego powietrza, przeprowadziłem specjalnie dla Ciebie test oczyszczaczy, którego podejrzewam, że nikt w Polsce, a może nawet i na świecie, nie przeprowadził. Otóż będziemy oczyszczać powietrze zanieczyszczone spalinami z… czołgu T55! W tym celu wybrałem cztery modele oczyszczaczy, z czego jeden był licytowany charytatywnie na Allegro, a środki z tej licytacji zostały przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, aby można było im pomóc w tym bardzo trudnym dla nich okresie.

test oczyszczaczy powietrza czolgiem - CzystyTlen.pl

Zasady testu

Ale na czym będzie polegał ten test? Otóż wkładamy oczyszczacz do niedużego namiotu o powierzchni 7,5m3, włączamy na maksymalny tryb jego pracę (tryb turbo), ustawiamy miernik ze stoperem we froncie namiotu, gazujemy namiot czołgiem przez 28s, mierzymy czas oczyszczenia brudnego powietrza do uzyskania bezpiecznych wartości.

mierniki jakosci powietrza - CzystyTlen.pl


Dowiemy się, jak szybko i sprawnie dany oczyszczacz spełni swoją funkcję i usunie zanieczyszczenia z powietrza w tak małym pomieszczeniu. Oczyszczacze, które zostały wykorzystane w teście są dosyć mocnymi modelami wybranymi specjalnie pod to, gdzie mamy naprawdę ogrom tych spalin, gdzie muszą one szybko sobie poradzić właśnie z tym całym problemem.

Cały test został przeprowadzony w Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, gdzie mogliśmy użyczyć do naszych celów znajdującego się tutaj czołgu T55. Można w tym miejscu również przeżyć wspaniałą przygodę i wykupić sobie jazdy takim czołgiem. Tutejszy czołgista – Daniel, zdradził nam trochę informacji o tym fascynującym pojeździe, dzięki któremu mogliśmy przeprowadzić dla Was test.
Otóż dowiedzieliśmy się, że jest to średni czołg produkowany w latach 1950 – 1958 do 1970, pojemność jego silnika to niecałe 40 litrów, natomiast moc to około 580KM. Spalanie to  jakieś 300 do 700 litrów na 100 kilometrów, zależnie od terenu. Maszyna robi wrażenie.

czolg t55 - CzystyTlen.pl

Przejdźmy teraz do testowania oczyszczaczy:

test bez gazu - CzystyTlen.pl
test z gazem - CzystyTlen.pl

1. Winix Zero Pro

– CADR jest nastawiony na 470m3/h. (U nas w teście akurat wyszedł on troszeczkę większy, bo też sprawdzaliśmy deklaracje producenta: to było 492 m3/h.)
– Dla powierzchni maksymalnie do 63m2.
– MINUS: jest on pozbawiony WiFi, czy także pilota – nie ma możliwości pacy zdalnej.

Link do odrębnego testu tego oczyszczacza [klik]

test winix zero pro - CzystyTlen.pl
winix zero pro wynik Male - CzystyTlen.pl

2. Blueair HelathProtect 7440i

Test blueair 7440i - CzystyTlen.pl

– Oczyszczacz ze szwedzkiej marki.
– Dość ekskluzywny – obudowa jest wykonana z metalu.
– CADR tego urządzenia, to jest 475 m3/h.
– Dla powierzchni maksymalnie do 63m2.
– Posiada WiFi – Blueair proponuje dedykowaną aplikację, dzięki której można tutaj tym oczyszczaczem sterować w każdy chyba możliwy sposób.
– Posiada wskaźnik zużycia filtra (po 5 min. takiego intensywnego oczyszczania, wskaźnik jakości filtra z 99 % spada o 9%, co wykrywa aplikacja oczyszczacza).

status 99 procent Male - CzystyTlen.pl
Przed testem
status filtra 90 pro Male - CzystyTlen.pl
Po teście
blueair wynik Male - CzystyTlen.pl

3. Warmtec AP350W+

– Posiada funkcję nawilżania powietrza, czyli te możliwości oczyszczania są o wiele większe.
– Niestety producent nie określa CADR dla swoich produktów.  Jest to oczyszczacz, który ma przepływ powietrza na 600 m3 bez filtrów. Z filtrami po naszych pomiarach to wyszło 444 m3/h powietrza.
– Posiada WiFi.

Test Warmtec AP350 - CzystyTlen.pl
ap350 Male - CzystyTlen.pl

4. Warmtec AP1000W+

Test Warmtec AP1000 - CzystyTlen.pl

– Nastawiony typowo na bardzo duży przepływ powietrza, ponieważ tutaj producent deklaruje jego przepływ powietrza, ale bez filtrów, na 1200 m3.
– Producent też nie podaje CADR.Z naszych pomiarów wyszło to 861 m3/h. Czyli naprawdę to jest bardzo wysoki współczynnik i mocno odstaje od tych 3 oczyszczaczy, które mieliśmy okazję testować.
No i jak podczas naszego testu zauważyliśmy, to udało nam się o wiele bardziej ten namiot zadymić, ale ten oczyszczacz sobie świetnie z tym wszystkim poradził.

Link do odrębnego testu tego oczyszczacza [klik]

ap1000 wynik Male - CzystyTlen.pl

WAŻNE – oczyszczacz do pokoju a nie do całego mieszkania

Miernik jakości powietrza, na który była skierowana kamera, szybciej reagował na spadek zanieczyszczeń niż wbudowane mierniki w oczyszczaczach powietrza. Mierniki są dobre! Problem leży w tym, że oczyszczacz obok siebie miał rurę ze spalinami. Zanieczyszczenia nie rozchodzą się równomiernie w pomieszczeniu!


Wyobraźcie taką sytuację, że wkładacie oczyszczacz powietrza, który jest dedykowany do 60 m2 na całe mieszkanie. Nie ma szans, aby jeden oczyszczacz był w stanie oczyścić jedno, całe, wielkie mieszkanie, gdzie mamy wiele różnych pomieszczeń, korytarzy, zakamarków.
Więc pamiętajcie, jeżeli wybieracie oczyszczacz powietrza, to zwróćcie uwagę na to, aby był skierowany: jeden oczyszczacz na jeden pokój, w którym po prostu przebywamy. Nie jeden oczyszczacz na całe mieszkanie, bo magicznie nam brud nie zniknie z całego mieszkania.

Podsumowanie testu oczyszczaczy z udziałem czołgu

test podsumowanie oczyszczaczy Male - CzystyTlen.pl

Przeprowadziliśmy test 4 oczyszczaczy powietrza na warunkach, które podaliśmy na początku testu. Niestety nie obyło się bez drobnych problemów (stopienie się rury, umiejscowienie czołgu), w związku z czym, nie udało nam się wszystkich tych oczyszczaczy tak samo miarodajnie zagazować.

1.Winix Zero Pro – porównanie filtra przed i po

ten oczyszczacz udało nam się naprawdę całkiem nieźle zagazować, miernik całkowicie dochodził do skali – więcej nie pokazywał.

Filtr nowy, przed zagazowaniem

VS.

Filtr nowy, po zagazowaniu spalinami z czołgu = śmierdzący

image - CzystyTlen.pl

2. Blueair i Warmtec AP350W+

tych oczyszczaczy nie udało nam się całkowicie zagazować i faktycznie dać aż tyle tych cząsteczek jak np. w pierwszym oczyszczaczu.


a) Ze skrajności w skrajność…
Blueair
wyprzedził wszystkie te oczyszczacze, ale nie z tego powodu, że faktycznie ma lepszy CADR niż deklaruje producent. Ale po prostu nie udało nam się aż tak bardzo zanieczyścić tego powietrza, bo w którymś momencie po prostu rura doprowadzająca spaliny do namiotu uległa stopieniu.

image 1 - CzystyTlen.pl

b) Warmtec AP350W+ odstaje w drugą stronę i on jest, można powiedzieć, na samym końcu, mimo że miernik jakości powietrza nie pokazywał nam maksymalnego zagrożenia. W tym przypadku czołgu nie przepakowaliśmy, stał niedaleko namiotu w związku z czym dochodziło do niego jeszcze więcej zanieczyszczeń.

3. Warmtec AP1000W+

ten oczyszczacz najmocniej zagazowaliśmy (co widać na filmie), ponieważ umieściliśmy tam jeszcze dodatkowo metalową rurę. Chyba najbardziej widowiskowy test. I mimo tego, że tam było tych spalin bardzo dużo, że ten miernik już całkowicie poszedł poza skalę, to oczyszczacz poradził sobie naprawdę bardzo sprawnie. Pokazuje to najwyższy poziom CADR, czyli możliwości filtrowania razem z filtrami, które ma w sobie.

4. Filtry…
Z każdego filtra po tym teście zrobiliśmy tzw. sieczkę. Po jego zakończeniu puszczając taki oczyszczacz na biegu z tym filtrem, po prostu czuć smród. Bez tego filtra- nie śmierdziało. To też dowód na to, że taki oczyszczacz faktycznie pochłania te zanieczyszczenia z powietrza.

Podsumowanie… podsumowania!

A więc… Liczę na to, że test oczyszczaczy przeprowadzony z pomocą widowiskowego czołgu zrobił na Tobie wrażenie. Mam też nadzieję, że dało mi się Ciebie przekonać do któregoś modelu z testowanych przeze mnie oczyszczaczy i zachęcić do kupna, a jednocześnie do zadbania o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Mimo, że ochrona środowiska i walka ze smogiem, zanieczyszczeniem powietrza jest wciąż bardzo promowana, wspierana, to sytuacja na świecie nam tego nie ułatwia, jest ogromnym wyzwaniem dla każdego z nas. Dlatego też spróbujmy chociaż w taki niewielki sposób i zróbmy krok ku lepszemu, zdrowszemu życiu.

Chciałbym Cię jeszcze zaprosić na webinary, które będziemy tworzyli w tym roku.

Webinary odnośnie nie tylko oczyszczaczy powietrza, ale też i nawilżaczy powietrza. Będziemy poruszali tematykę zanieczyszczeń, które są w Polsce, będziemy rozmawiali raz o oczyszczaczach raz o nawilżaczach powietrza. Czasami będziemy łączyli te tematy, jeden i drugi. I będziesz mógł na żywo zadzwonić, zadać mi pytania.

Będę mógł także pokazać Ci jakieś produkty, które będę akurat miał pod ręką, i które można też dostać u nas w sklepie internetowym czystytlen.pl


Będziesz mógł ze mną porozmawiać na żywo na YouTubie w następujących terminach:
8 i 24 listopada o godz. 19.00 oraz 8 i 13 grudnia również o godz. 19.00. Z racji jż coraz chłodniejszych dni na zewnątrz, bardzo gorąco zapraszam.

image 2 - CzystyTlen.pl

A poniżej znajdziesz film z całego wydarzenia!

Dodaj komentarz