Czy wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

Jeden oczyszczacz na całe mieszkanie

To zależy.

Zależy od tego, jaki masz układ pomieszczeń. Pamiętaj, że sztywne liczby, mówiące o wydajności oczyszczacza, nie mają znaczenia, gdy twój układ mieszkania przypomina labirynt. To jest prosta sprawa. Oczyszczacz powietrza działa punktowo w jednym miejscu. Świetnie oczyści jeden pokój, o ile poprawnie jest dobrana moc oczyszczacza do wielkości pomieszczenia. Może całkiem nieźle spisać się w jednym pomieszczeniu i z sąsiednimi pokojami, jeśli ma dużą wydajność.

Jednak… Zauważ, że każde okno w pokoju nie jest w 100% szczelne. Gdyby tak było, to nie istniałaby mikrowentylacja, która jest bardzo potrzebna. Bez mikrowentylacji przekonałbyś się szybko jak groźny jest czad lub jak szybko wyrośnie grzyb. Koniec końców, jeśli te dwie rzeczy nie zagrażałyby Ci, to poziom tlenu w mieszkaniu spadałby a poziom dwutlenku węgla wzrósłby, prowadząc do zawrotów głowy i złego samopoczucia.

Okna to nie jedyne źródło wentylacji w mieszkaniu i domu. Dodatkowo wspomagają ją kominy, które w lwiej większości działają grawitacyjnie (powietrze jest zasysane z dworu ,,od dołu” i z okien). Co więcej, nie jest to doskonała technologia wentylacji. Jest to nieefektywny sposób na wentylację pomieszczeń. Straty energii cieplnej mogą sięgać nawet 50%!
Możemy również czuć jak sąsiad pali papierosy w kuchni/łazience lub możemy wyczuwać kiepskiej jakości powietrze, gdy na dworze mamy do czynienia ze smogiem. Są to kolejne źródła przedostawania się zanieczyszczeń do mieszkania.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Poniżej przedstawiamy Ci dwa przykładowe mieszkania o dość podobnym metrażu ~45m2.

Niestety pomimo niewielkiego metrażu nie będziesz wstanie skutecznie filtrować powietrza w każdym pomieszczeniu za pomocą jednego oczyszczacza powietrza.


Czerwonymi kwadratami zostały oznaczone kominy w kuchniach i łazienkach. Czerwonymi liniami są oznaczone okna. Natomiast strzałki prezentują źródło zanieczyszczeń.

Przyklad mieszkania 2 - CzystyTlen.pl
Przyklad mieszkania 1 - CzystyTlen.pl

Teraz wróćmy do tego, że oczyszczacz powietrza działa punktowo. Jak możesz zauważyć, najlepiej oczyszczacz powietrza postawić obok okna lub w miejscu ,,najbardziej przewiewnym”, w którym przefiltruje najwięcej powietrza. Pamiętaj, że w mieszkaniach wentylacja najczęściej nie jest wymuszana mechanicznie i powietrze nie miesza się aż tak swobodnie po całej długości mieszkania. Jeżeli chciał(a)byś skutecznie filtrować powietrze, to najlepiej w każdym pokoju dziennym i w sypialniach należy umieścić oczyszczacz powietrza, który jest włączony cały czas.

Oczywiście, oczyszczacz powietrza nie musi działać, gdy żadnego domownika nie ma w mieszkaniu. Gdy wracasz do domu, wystarczy uruchomić każdy oczyszczacz na najwyższe obroty i w około 10-15 minut mieszkanie będzie miało zdrowe powietrze. Przy czym pamiętaj, że oczyszczacz powietrza powinien funkcjonować cały czas, aby był skuteczny.

Dopasuj oczyszczacz powietrza do wielkości pomieszczenia

Kolejnym istotnym punktem jest dobór oczyszczacz powietrza do metrażu. Najlepiej posłużyć się całkowitą wielkością pomieszczenia, licząc w m3, z tego powodu, że niektórzy mogą mieć wysokie sufity, np. w kamienicy. Kolejnym krokiem jest to, aby oczyszczacz był wstanie przefiltrować powietrze minimum 2 razy w ciągu godziny. Możesz się spotkać z opinią, że idealnie byłoby, gdyby powietrze mogłoby być filtrowane nawet 4-krotnie. Jest to też trafna uwaga, ponieważ dzięki takiemu szablonowi możesz dobrać oczyszczacz o wysokiej wydajności.

Jest to o tyle pomocne, że dobierając bardzo wydajny oczyszczacz powietrza możemy na najniższym jego biegu skutecznie oczyścić powietrze i przy okazji będzie to robił w ciszy.

Jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

Najczęściej jeden oczyszczacz nie wystarczy. Jeśli chcesz się o tym samodzielnie przekonać, to zachęcam Cię do prostego testu. Kup jeden oczyszczacz powietrza, a później uruchom go w każdym pokoju. Zauważysz, że mimo oczyszczenia jednego z pomieszczeń, w innych stężenie pyłów może być i tak wysokie.

Gdy każdy pokój oczyścisz, to później zrób kolejną rundę. Możesz się zdziwić, jak szybko zanieczyszczenia napływają do mieszkania. Wtedy sam sobie odpowiesz na pytanie, czy jedno takie urządzenie Ci wystarczy?

Gdzie możesz dorwać dobry oczyszczacz?

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Film w którym omawiamy problem

Dodaj komentarz