Test dwururowego przenośnego klimatyzatora Fral FSC14.2 (Wi-Fi)

Test klimatyzatora mobilnego Fral FSC14.2

W tym artykule dowiesz się więcej o klimatyzatorze Fral FSC14.2, na którym przeprowadziliśmy rozbudowany test głośności. Przeczytasz tutaj także o wszystkich dostępnych zestawach tego modelu.

Jest to (prawie) transkrypcja z naszego testu wideo, który zrobiliśmy specjalnie dla Was i jest on udostępniony na naszym kanale YouTube. Pod wideo znajdziesz artykuł poświęcony temu testowi. Zapraszamy!

Najważniejsze parametry tego modelu:

 • Moc 4kW, dedykowany do maksymalnie 45 metrów kwadratowych.
 • Wersja Tropik, może pracować w temperaturze do 45 stopni Celsjusza.
 • Maksymalny przepływ powietrza do 480 metrów sześciennych na godzinę.

Masz 4 możliwości montażu Fral FSC14.2

Pierwszy sposób

Montaż klasyczny, czyli taki montaż, w którym klimatyzator stoi u Ciebie w pokoju i możesz wyprowadzić rurę na zewnątrz przez okno bądź otwór przygotowany w ścianie. Jest to najmniej efektywny sposób, a dodatkowo klimatyzator generuje największy hałas.

Klimatyzacja w srodku podstawowy zn - CzystyTlen.pl

Drugi sposób

Fral FSC 14.2 ma zwiększoną ochronę na wilgotność i pył. Klasyfikacja tej ochrony mieści się w zakresie IP24. Dzięki większej odporności na warunki zewnętrzne, pojawia się możliwość wyprowadzenia tego klimatyzatora na balkon lub taras.

Klimatyzacja pracujaca na zewnatrz zn - CzystyTlen.pl

Dzięki temu klimatyzacja pracuje o WIELE ciszej. Sprężarka, która jest najgłośniejszym elementem zawartym w tej klimatyzacji, jest ,,wyrzucana” poza Twoje lokum. Ta opcja montażu jest już dostępna w bazowej wersji wyposażenia.

Koniecznie ochroń ten klimatyzator od promieni słonecznych i deszczu. Po prostu stwórz dla niego odpowiednie zadaszenie. Pamiętaj, że większa ochrona i lepsza klasyfikacja to jedno, a praktyka to drugie. Kupując tak dobry sprzęt, musisz liczyć się z tym, że wymaga on należytego zadbania.

Trzeci sposób

Kolejną możliwość rozbudowy tej klimatyzacji uzyskujesz przez dodanie adaptera ciepłego lub zimnego powietrza. Pojawią się dzięki temu jeszcze inne, lepsze rezultaty.

W pierwszej opcji trzymasz klimatyzator w środku i dokupujesz adapter wymiany ciepłego powietrza (pierwsza wersja lub druga wersja). Plenum montujesz do dolnego wlotu powietrza, przez co klimatyzator będzie pobierał powietrze z zewnątrz i wypuszczał je na zewnątrz. Jest to powietrze procesowe, które pomaga w chłodzeniu Twojego pomieszczenia.

Klimatyzacja w srodku z plenum cieplego powietrza zn - CzystyTlen.pl

Czwarty sposób

W naszej opinii najlepszym sposobem montażu jest zastosowanie plenum obiegu zimnego powietrza. Jeśli możesz sobie pozwolić na tą formę pracy klimatyzatora, to po prostu to zrób!

Klimatyzacja pracujaca na zewnatrz z plenum zn - CzystyTlen.pl

Klimatyzator w tym przypadku może stać na zewnątrz, a do swojego mieszkania wystarczy wprowadzić dwie rury. Możesz to zrobić poprzez przygotowane wcześniej otwory w ścianie, drzwi okienne bądź balkonowe. Jest to naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy klimatyzator działa naprawdę bardzo cicho. Dodatkowo zwiększona jest jego wydajność nawet do 60%!

W tym scenariuszu wykorzystujesz klimatyzację przenośną identycznie jak klimatyzację tradycyjną typu Split (montowaną na ścianie).


Dodatkowo w plenum są zamontowane 2 filtry: filtr HEPA H13 oraz filtr węglowy. Pamiętaj, że zaleca się ich wymianę przynajmniej raz w roku, ponieważ zwyczajnie się zużywają. Jeśli chcesz ograniczyć rozwój drobnoustrojów i bakterii na filtrach, możesz wybrać plenum z światłem UV-C.

W zestawie klimatyzacji Fral FSC14.2 znajdziesz:

– klimatyzator przenośny FRAL FSC 14.2;
– rurkę na odprowadzenie skroplin 0,5m (na pewno przyda się w trybie osuszania);
– rurę wylotową zimnego powietrza o długości 1,5m;
– pilot zdalnego sterowania oraz baterie;
– płaską końcówkę, która pozwoli Ci na wyprowadzenie w łatwiejszy sposób rury poza swoje mieszkanie;
w modelach z 2022r. dodawana jest także uszczelka balkonowa do zestawu o łącznej długości boku 390 cm.

Zdjecie akcesorii z zestawu zn - CzystyTlen.pl
Zestaw akcesorii Fral FSC 14.2 (Wi-Fi)
fral filtry powietrza zn - CzystyTlen.pl
Dwa filtry powietrza w klimatyzacji Fral FSC 14.2 / Wi-Fi

Dodatkowo możesz doposażyć swój klimatyzator w akcesoria

Jeżeli chcesz klimatyzator trzymać na zewnątrz, to polecamy dokupić sobie Air Comfrot KIT, który jest używany do otworów w ścianie. Ma w sobie panel sterowania, zatem kierując w niego pilot sterujesz klimatyzacją. To akcesorium mierzy temperaturę z Twojego pomieszczenia.

air comfort 1 - CzystyTlen.pl
Air Comfort KIT do klimatyzatorów FRAL
air-sensor-kit-6-metrowy-fral-super-cool-2
Air Sensor KIT do klimatyzatorów FRAL

Jeśli chcesz sterować klimatyzatorem tylko poprzez pilot, to polecam Air Sensor KIT. Masz do wyboru długość okablowania 3 lub 6 metrów. Pamiętaj, że te czujniki pozwolą odczytać temperaturę z wewnątrz.

Bez problemu dokupisz również dłuższe orurowanie, jeśli musisz klimatyzator trzymać dalej od okna lub przygotowanego otworu w ścianie.

rura-klimatyzator-przenosny-fral-super-cool-2

Test głośności klimatyzatora Fral FSC14.2

 • pomieszczenie wielkości ok. 25 metrów kwadratowych;
 • klimatyzator oddalony od sonometru 2 metry (w pomieszczeniu);
 • użyty sonometr to: UNI-T UT352;
 • pomieszczenie jest wyłożone kafelkami, sufit jest podwieszany, ściany są otynkowane – jeśli masz w swoim pokoju więcej elementów, które pochłaniają dźwięk, np. dywan, to wynik będzie jeszcze lepszy!
Szablon porownawczy dla klimatyzacji FSC 14.2 zn - CzystyTlen.pl
Tabla z podsumowaniem testu głośności klimatyzatora Fral FSC 14.2 / (Wi-Fi)

Wnioski po teście Fral FSC14.2

Wniosek pierwszy

Zauważ, że zmienia się odległość tego klimatyzatora podczas gdy stoi na zewnątrz względem tego, gdy stoi w środku. Jednak nie przejmuj się tym, ponieważ sam zwiększysz odległość od klimatyzatora, gdy wystawisz go na balkon lub taras. Naturalnie powstanie bariera w postaci okna balkonowego albo drzwi od tarasu.

Klimatyzacja w srodku podstawowy zn - CzystyTlen.pl
Klimatyzator jest bliżej sonometru – 2 metry
Klimatyzacja pracujaca na zewnatrz zn - CzystyTlen.pl
Klimatyzator jest dalej od sonometru – powyżej 2 metrów

Wniosek drugi

Klimatyzator podczas zewnętrznych testów w bazowym montażu stał trochę dalej od montażu z plenum. To mogło wpłynąć na ostateczny wynik głośności. W sumie dobra wiadomość jest taka, że gdy zdecydowałbyś się na zakup np. dłuższej rury wylotowej, a klimatyzator z plenum mógłbyś bardziej schować, to zredukujesz bardziej jego hałas.

2 - CzystyTlen.pl
Montaż z plenum obiegu zimnego powietrza – klimatyzator jest bliżej sonometru
1 - CzystyTlen.pl
Bazowy montaż bez plenum – klimatyzator jest dalej od sonometru

Wniosek trzeci

Najlepszy efekt, którego akurat nie mogliśmy przetestować, to wywiercenie dwóch otworów w ścianie.

Po co? Wtedy zawsze możesz mieć fizycznie zamknięte okna lub drzwi balkonowe, a w efekcie będziesz mieć ciszej w mieszkaniu!

FSC 14.2 plenum obiegu cieplego powietrza - CzystyTlen.pl
fral supercool fsc14 1t wi fi ready zastosowanie - CzystyTlen.pl

Gdzie kupić te magiczne urządzenia?

Oczywiście, dostaniesz je w naszym sklepie 🙂

Masz do wyboru wersję z Wi-Fi oraz bez niego.

Fral FSC14.2 szary 2022
Fral FSC14.2 Szary
Fral FSC14.2 Wi-Fi czarny 2022
Fral FSC14.2 Wi-Fi Czarny
Fral FSC14.2 Wi-Fi szary 2022
Fral FSC14.2 Wi-Fi Szary

Jeżeli uważasz, że wydajność tych klimatyzatorów jest za mała, i szukasz czegoś lepszego, to są dostępne profesjonalne wersje tych urządzeń:

FSC16.2SC WiFi
Model 14.2SC Wi-Fi – 520m3/h | dodatkowa rura 3m
FSC16.2SC WiFi
Model 16.2SC Wi-Fi – 560m3/h i 4,5kW mocy | dodatkowa rura 4m

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Alek70

  Bardzo dobry test. Szkoda tylko że nie robiliście pomiaru temperatury.

  1. Administrator

   Myśleliśmy nad tym ale stwierdziliśmy, że jest to bardzo specyficzne i jest to indywidualny czynnik. Przykładowo temperatura otoczenia zawsze będzie inna i w teście innego urządzenia byśmy mieli zupełnie inny wynik. Była też opcja sprawdzenia pomiaru temperatury przy wylocie powietrza z klimatyzatora, ale to wydaje się być bezsensu, bo ona zawsze będzie niska przy włączonej sprężarce.

Dodaj komentarz