Test oczyszczaczy powietrza BLUEAIR HealthProtect

Test czterech oczyszczaczy powietrza BLUEAIR z serii HealthProtect: 7440i, 7470i, 7740i, 7770i.

Większa wydajność, lepsze zdrowie, cicha praca, rewelacyjne wykonanie – właśnie to gwarantują oczyszczacze powietrza szwedzkiej firmy serii HealthProtect. Są to produkty, które zapewniają ochronę przed bakteriami i wirusami. Omawiane modele są do siebie dość podobne, jednak postaram Ci się przedstawić wszelkie różnice między nimi.

Testowane oczyszczacze BLUEAIR HealthProtect 7440i, 7470i, 7740i, 7770i.
Testowane oczyszczacze BLUEAIR

Na wstępie chciałbym Ci zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię: metraż dedykowany przez producenta. Otóż dedykuje on mniejszą powierzchnię dla danego oczyszczacza, ponieważ kieruje się on standardem AHAM. Więc nie odrzucaj z góry oczyszczacza z firmy BLUEAIR, który kosztuje stosunkowo więcej niż oczyszczacze innych producentów, który na dodatek jest przeznaczony do o wiele mniejszego pomieszczenia… Czytając dalej, lub oglądając mój film z testem tych oczyszczaczy, dowiesz się, dlaczego.

BLUEAIR 7440i oraz 7470i


Z tych czterech omawianych oczyszczaczy, te dwa mają mniejsze gabaryty, a co za tym idzie, mają też mniejszy przepływ powietrza. Jest on zadeklarowany na 475m3/h.
Obydwa dedykujemy do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 63m2, zgodnie z naszą zasadą trzykrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny. Producent deklaruje 36m2, wg standardów AHAM.
A jaka jest różnica między nimi? Jest to tylko i wyłącznie panel sterujący, co widać poniżej:

Model 7440i - biały panel sterowania
Model 7440i
Model 7470i - ciemny panel sterowania
Model 7470i

BLUEAIR 7740i oraz 7770i

Większe gabarytowo od poprzedników i z większym przepływem powietrza, zadeklarowanym na 735m3/h.
Obydwa dedykujemy do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 103m2, zgodnie z naszą zasadą trzykrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.
Różnica między nimi to również tylko panel sterujący.

Budowa HealthProtect

Cała ta ogólna, główna obudowa tego oczyszczacza, jest wykonana z metalu, przez co waży on więcej niż standardowe oczyszczacze. I właśnie dlatego, żeby ułatwić użytkownikowi przenoszenie urządzenia z jednego miejsca w drugie, to producent wyposażył je w kółka, które są bardzo dobrze schowane. Wystarczy, że troszeczkę przechylisz urządzenie i możesz nim jeździć.
W co jeszcze został wyposażony oczyszczacz BLUEAIR, aby ułatwić nam życie? Otóż mamy możliwość schowania przewodu zasilającego w urządzeniu, dzięki czemu ten kabel nie plącze się nam pod nogami i nie psuje designu naszego pomieszczenia.
Kolejna fajna rzecz w tej konstrukcji to określona przez producenta wymiana powietrza w pomieszczeniu 360, przez co to powietrze o wiele lepiej i szybciej się wymiesza. Nie do końca to tak jest, bo jak staniemy przed tym oczyszczaczem to na nas nic nie będzie wiało. Ale tak czy inaczej, w porównaniu np. do innych oczyszczaczy, które mamy na rynku, to te pole, z którego powietrze nam ucieka na boki już przefiltrowane, prowokuje to, że te powietrze w tym pokoju o wiele lepiej się miesza.

Budowa oczyszczacza Blueair od dołu - zwijany kabel zasilający
Budowa oczyszczacza Blueair

Filtry HealthProtect

Sama konstrukcja filtrów jest w bardzo ciekawy sposób zrobiona. Ponieważ mamy taki, można powiedzieć, podwójny filtr. Tak naprawdę, jak go rozłożysz na płasko, to jest jeden duży filtr, który po prostu składamy w taką piramidę. Ale co to nam daje? Dzięki temu możemy zwiększyć powierzchnię, z której wydobywa się oczyszczone powietrze.

Filtry w oczyszczaczach 7440i oraz 7470i
Ułożenie filtrów w oczyszczaczach Blueair

I co my zauważyliśmy istotnego. To w porównaniu np. tego mniejszego modelu do oczyszczaczy innych producentów o podobnych parametrach (w tym przepływu powietrza) po prostu działa znacznie ciszej. Tutaj najwięcej nam się udało odnotować 50dB na maksymalnym trybie pracy. Więc względem niektórych innych oczyszczaczy jest to naprawdę bardzo fajny wynik.

BLUEAIR w filtracji działa w następujący sposób:
1. Mamy filtry wstępne, które są rozłożone na lewym i prawym boku. Możemy je wyjąć, wypłukać, umyć, one są wielokrotnego użytku. Zapobiegają dostawaniu się sierści czy włosów do samego oczyszczacza.
2. Kolejno mamy filtr HEPA, filtr węglowy i filtr elektrostatyczny zapobiegający rozwojowi drobnoustrojów na filtrach podczas użytkowania. Ten ostatni stosuje technologię GermShield, czyli co jakiś czas oczyszczacz przepuszcza ładunek przez niego i wymusza lekki obieg powietrza, aby te filtry osuszyć.

Wyświetlacz

1. Biały wyświetlacz. Wygląda lepiej, bo komponuje się idealnie z całym urządzeniem, ale wyświetla mniej informacji. W mocno oświetlonych pomieszczeniach może być trudność z odczytaniem czegokolwiek na ekranie.
2. Czarny wyświetlacz. Rozbudowany ekran LCD, na którym wyświetla się więcej informacji (temperatura, aktualny poziom wilgotności w naszym pomieszczeniu). Jest bardziej czytelny, bo możemy kontrolować intensywność naświetlenia tego ekranu, co jest pomocne w np. mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Czarny wyświetlacz wraz z pokazaniem aplikacji w telefonie blueair
Czarny wyświetlacz
Biały wyświetlacz Blueair w ciągu dnia
Biały wyświetlacz

Tryby pracy

Oczyszczacze HealthProtect mają cztery tryby pracy: tryb sleep, pierwszy bieg, drugi bieg i trzeci bieg oczyszczania. Jeżeli korzystamy z aplikacji, to tych trybów z trzech robi się nam dwadzieścia. Na poziomie 20 razy możemy zmieniać po prostu moc tego urządzenia. Oczywiście to bazuje na tych czterech podstawowych, pomiędzy którymi mamy jeszcze więcej jednostek. I uwaga: te tryby naprawdę działają.
Skąd to wiemy? Otóż zbadaliśmy poziom hałasu, jaki generuje każdy z tych trybów. Zmieniając tryb pracy na wyższy za każdym razem słychać, że urządzenie głośniej działa, bo ten wentylator jest puszczony na większe obroty. Średnio mniej więcej na każdym tym trybie hałas urósł o tak 1 dB. Porównanie przedstawiają tabele poniżej:

Pomiar hałasu dla Blueair 7440i oraz 7470i - porównanie na każdym z 20 biegów.
Pomiar hałasu dla Blueair 7440i oraz 7470i
Pomiar hałasu dla Blueair 7740i oraz 7770i - porównanie na każdym z 20 biegów.
Pomiar hałasu dla Blueair 7740i oraz 7770i

Aplikacja

Producent nam dostarczył swoją własną aplikację, która jest bardzo rozbudowana, o wiele bardziej niż to, co oferuje przykładowo Tuya. Możemy tam podłączyć mnóstwo urządzeń różnego rodzaju, właśnie z takiej klasy Smart Home. Tutaj tym urządzeniem możemy dosłownie w pełni zarządzać. Ponadto umożliwia nam ona zamówienie filtrów od producenta. Niestety w Polsce to nie działa, więc zapraszamy oczywiście do naszego sklepu czystytlen.pl. Tam je znajdziesz i możesz je kupić.

Co więcej, w aplikacji też będziesz mieć informacje o tym, w jakim stanie jest aktualnie Twój filtr. Jeżeli go sobie wyjmiemy, to zauważymy, że tam jest dodatkowy chip, który weryfikuje jego jakość. I tutaj również uważamy, że to działa. Ten oczyszczacz wziął u nas udział w teście z czołgiem (zachęcam do obejrzenia filmu), czyli sprawdzaliśmy jego możliwości filtracyjne na tle innych marek. Wpuściliśmy do niedużego namiotu spaliny prosto z czołgu, czym bardzo nadwyrężyliśmy filtr.
Mianowicie, jego sprawność przed testem była na poziomie 99%. Po teście czołgu jakość tego filtra w aplikacji spadła nam o 9%. Po 4 minutach. To jak przełożyć to na skalę roku, to to jest ogrom.

W aplikacji też jest jeszcze funkcja SUPPORT. Po prostu w razie problemów z oczyszczaczem powietrza możemy zgłosić się o pomoc do BLUEAIR i konsultant, też za naszą zgodą w telefonie, będzie mógł się połączyć z samym urządzeniem, aby sprawdzić, co jest nie tak. To też jest bardzo ciekawe rozwiązanie, bardzo niestandardowe.

Aplikacja od producenta Blueair dla serii HealthProtect
Aplikacja od producenta

Blueair podaje poziom CADR dla swoich urządzeń, ale na poszczególne zanieczyszczenia, czyli na pyłki, na dym i na kurz.

Zużycie energii

Oczyszczacze firmy BLUEAIR HealthProtect mają bardzo niski współczynnik zużycia prądu podczas działania. Ten mniejszy model zużywa maksymalnie 40W, natomiast ten większy – 72W. To też jest bardzo mało w porównaniu do innych produktów konkurencyjnych.

Podsumowując, ten oczyszczacz jest stworzony z dużą dokładnością. Niski poziom hałasu, ponadczasowe skandynawskie wzornictwo, doskonała jakość oraz zastosowanie wielu przydatnych funkcji w jednym urządzeniu zaspokaja potrzeby wielu ludzi na całym świecie. Także mamy tutaj produkty premium, wykonane z najwyższą dokładnością. Kosztuje też premium. Ale faktycznie każda możliwa rzecz, w tym oczyszczaczu, która mogłaby być doprowadzona do najwyższego poziomu, to moim zdaniem jest. Oczyszczacze, o których dzisiaj mówimy możesz dostać w naszym sklepie czystytlen.pl, więc jeżeli Cię zainteresował ten materiał, i spodobały Ci się te urządzenia to zapraszam Cię serdecznie do naszego sklepu. Zachęcam również do obejrzenia filmu z przeprowadzonego testu omawianych w tym tekście oczyszczaczy.

Film z testu oczyszczaczy Blueair serii HealthProtect

Dodaj komentarz