Smog a bieganie. Jak sobie poradzić z smogiem podczas biegu?
Bieganie jest sportem, który uprawia coraz to więcej osób. Bardzo popularne są różnego rodzaju miejscowe maratony, organizowane przez poszczególne miasta. Przygotowanie do takiego maratonu może trwać cały rok. Wiele osób, które uprawiają sport, chcą zachować dobrą formę i zdrowie. Przy czym, jak sprawa wygląda podczas zimy?
Bieganie w smogu nie jest najlepszym pomysłem. W sumie wiele badań wskazuje na to, że bieganie podczas dużego stężenia pyłów bardzo źle wpływa na nasz organizm.
W dwóch artykułach więcej napisaliśmy o szkodliwym działaniu smogu na nasz organizm, a dokładnie tu oraz tutaj.
No ale…. Kiedy ten smog występuje? Głównie w okresie grzewczym (jesienno-zimowym), gdy w naszym kraju większość domów jest intensywnie ogrzewana przez stare niewydajne piece. Dodatkowo składają się na to również inne czynniki, które są obecne przez cały rok, takie jak spaliny z samochodów czy emisja z fabryk/elektrowni.
Oczywiście w naszym kraju notorycznie są przekraczane normy pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5) i przykre jest to, że nikt nie weźmie za to odpowiedzialności. Niestety finalnie każdy z nas weźmie za to personalną odpowiedzialność, bo na szali jest nasze zdrowie.
W związku z tym, co możesz zrobić, aby nie odczuwać negatywnego efektu?
Oto kilka podpowiedzi:
- Przede wszystkim jeśli chcesz biegać w zimę na ,,świeżym” powietrzu, to nie rób tego wieczorem, bo po prostu na dworze rośnie stężenie zawieszonych pyłów. Najlepiej wybrać się na przebieżkę w godzinach porannych. Zawsze przed takim biegiem sprawdź, jaki jest poziom zanieczyszczeń w okolicy. Przydatnym portalem jest: https://airly.org/map/pl/ lub aplikacja mobilna na smartfona.
2. Drugą zalecaną zmianą jest skorzystanie z siłowni i wykorzystanie bieżni. Siłownie mają dostosowaną wentylację pomieszczeń i przede wszystkim powinny mieć zainstalowane filtry powietrza. Jest to jedno z ciekawych rozwiązań. Ponadto, jeśli biegasz bez sterty elektroniki, to na bieżni możesz odczytać takie ciekawostki jak puls czy dystans.
3. Kiepskim pomysłem może być bieganie w maseczce. Osobiście nie polecamy takiego rozwiązania. Maseczka może Ci często spadać i może być nieefektywna, tym bardziej, gdy Twoja maska jest już wysłużona przez codzienność, czyli COVID :). Dodatkowo warto zaznaczyć, że kawałek zwykłego materiału na ustach nie rozwiąże problemu zanieczyszczeń. Zaś wydolność podczas biegu będzie bardzo ograniczona. Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany/a na taki bieg, to sprawdź, czy Twoja maska faktycznie filtruje stężone pyły.
4. A jeśli możesz sobie pozwolić na domowy rowerek lub bieżnię to… warto zastanowić się nad oczyszczaczem powietrza. Wtedy masz dwie pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie, jeśli trenujesz w domu, to masz pewność, że oddychasz oczyszczonym powietrzem i dodatkowo na co dzień mieszkasz w komfortowych warunkach.
Jak widzisz, sposobów na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami jest wiele. Warto rozważyć każdą drogę!
Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!
- Mail: sklep@czystytlen.pl
- Telefon: 731-651-258
- Formularz kontaktowy: kliknij tutaj