Klimatyzacja na zewnątrz

Klimatyzacja na zewnątrz? Czemu nie?

To może być dla Ciebie niespotykane, ale są takie urządzenia na rynku, które właśnie można wyprowadzić na dwór. W tym tekście dowiesz się co nieco o klimatyzatorach przenośnych, które możesz wystawić poza pomieszczenie, czyli na balkon albo taras.

Klimatyzator z jedną rurą
Klimatyzator z jedną rurą
Klimatyzator z dwoma rurami
Klimatyzator z dwoma rurami

W skrócie… jak to możliwe?

Jak to działa? Takie klimatyzatory mają specjalne adaptery na otwór wywiewu zimnego powietrza i dzięki temu możesz przykręcić do nich rurę (lub dwie) i wprowadzić właśnie te zimne powietrze do jakiegoś pomieszczenia.

Czyli możesz wyprowadzić taki klimatyzator poza swój pokój. Co zyskujesz?

Przede wszystkim mocno ograniczasz hałas. Bardzo go redukujesz, bo wszystkie rzeczy, w tym sprężarka, które tworzą tą klimatyzację, są wciśnięte w nieduże „pudełko”. I nie oszukujmy się, nie jest to bezgłośne… I całe to hałasujące “pudełko” wystawiasz poza pomieszczenie.

Poniżej jest tabela. Możesz porównać sobie na przykładowym klimatyzatorze zależność pomiędzy umiejscowieniem a głośnością oraz wydajnością.

Tset
Test

Kolejnym zyskiem jest właśnie zwiększenie wydajności takiego urządzenia, od 30% do nawet 60%. W jaki sposób zwiększa się ta wydajność?

Jednym z czynników jest to, że taki klimatyzator jest niewielkich rozmiarów i jeżeli masz je w środku swojego mieszkania, to on będzie także zasysał to powietrze dopiero co schłodzone.

Druga sprawa. Trzymając urządzenie w pomieszczeniu tworzysz podciśnienie i jest zasysane gorące powietrze z zewnątrz. A wystawiając klimatyzator poza pomieszczenie, odwracasz trochę ten proces i tworzysz tzw. nadciśnienie w mieszkaniu i wtłaczasz tylko i wyłącznie zimne powietrze do środka. To powietrze, które jest też w mieszkaniu, ono będzie także uciekało przez inne otwory wentylacyjne. Jest ono zawsze cieplejsze niż to, które znajduje się przy tym wylocie zimnego powietrza.

Poniżej przedstawiam Ci schematy obrazujące obieg powietrza przy umiejscowieniu klimatyzatora wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.

Klimatyzator na zewnątrz
Klimatyzator na zewnątrz
Klimatyzator wewnątrz
Klimatyzator wewnątrz

Inna rzecz, która wpływa też na zwiększenie wydajności, to pozbycie się rury wylotowej z ciepłym powietrzem, która normalnie by była w środku, gdyby klimatyzacja stała u Ciebie w środku pokoju. Ona się bardzo nagrzewa. I to jest, można powiedzieć, dodatkowy promiennik ciepła.

Wniosek? Całe mieszkanie jest o wiele lepiej schłodzone.

Klasy ochrony

Niektóre modele, które wystawiasz na zewnątrz są także bardziej odporne na warunki atmosferyczne poprzez stosowanie klas ochrony IP23 albo IP24. Chociaż nie każde.
Pamiętaj, aby takie urządzenie zawsze ochronić od bezpośrednio padania promieni słonecznych na niego, żeby się nie nagrzewało. Klimatyzator generuje już sam w sobie bardzo dużo ciepła i trzeba uważać, aby po prostu te elementy w środku nie uległy stopieniu. Pamiętaj również, żeby ochronić urządzenie przed deszczem.

Klasy ochrony
Klasy ochrony

Jak możesz zauważyć, klimatyzacje są różnego rodzaju i ten temat jest trochę skomplikowany. Staramy się udostępniać na blogu, czy w filmach szerokiej wiedzy, ale jeżeli pojawią się jakieś pytania, to po prostu do nas zadzwoń i się z nami skontaktuj.
Ponadto jeśli zastanawiasz się nad kupnem klimatyzatora przenośnego, to zajrzyj do naszego sklepu internetowego czystytlen.pl.

Film w którym omawiamy temat:

Dodaj komentarz