Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Nawilżacz powietrza i zdrowie

cz nawilzacz powietrza jest zdrowy - CzystyTlen.pl

W tym artykule wyjaśnimy Ci zasadę działania nawilżacza powietrza i odpowiemy Ci na pytanie, czy te urządzenia mogą poprawić Twoje samopoczucie?

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Warto zaznaczyć, że powietrze, którym oddychamy, najlepiej gdyby było zawsze oczyszczone i rześkie. Nawilżacz powietrza może Ci pomóc zachować odpowiedni poziom wilgoci w Twoim domu.

suche i wilgoc - CzystyTlen.pl

Zbyt suche lub wilgotne powietrze prowadzi do złego samopoczucia.

Suche powietrze może powodować częstsze choroby Twoich płuc i całego układu oddechowego. Częściej możesz zapadać na choroby pokroju anginy lub klasycznych przeziębień. Może boleć Cię gardło i po prostu możesz być słabszy. W tym wypadku nawilżacz powietrza idealnie się sprawdzi i będzie Ci pomagał w lepszym samopoczuciu.

Suche i wilgotne powietrze

Ponadto suche powietrze może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia alergików. W szczególności, gdy mamy do czynienia z osobami, które mają alergie skórne albo wziewne.

Ciekawostką jest to, że jedną z przyczyn chrapania może być właśnie suche powietrze.

Warto wiedzieć, że zbyt wilgotne powietrze przyniesie odwrotny efekt. Duża wilgotność (powyżej 65%) prowadzi do łatwiejszego rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Najczęściej ten problem dotyka osób mieszkających nad morzem. W tym wypadku warto rozważyć zakup osuszacza powietrza 🙂 (artykuł do osuszaczy)
W jaki sposób zatem rozpoznać nadmiar wilgoci w mieszkaniu? Jeśli masz problem z bardzo długo schnącym praniem i widzisz kropelki wody na oknach, to na pewno masz bardzo dużą wilgotność w mieszkaniu.
 

Wybór nawilżacza powietrza

nawilzacz parowy boneco s450 6 - CzystyTlen.pl

Następną wskazówką, która jest warta uwagi, to wybór odpowiedniego nawilżacza. Szerzej ten temat poruszyliśmy w artykule, który omawia typy nawilżaczy powietrza.

Jeżeli decydujesz się na nawilżacz ultradźwiękowy, to zadbaj o higienę urządzenia. Zawsze używaj wody destylowanej, a najlepiej po odwróconej osmozie. Jeśli masz zwierzęta w domu, to wybierz nawilżacz ewaporacyjny albo parowy. Pamiętaj, że zwierzęta mają wyczulony słuch i nawilżacz ultradźwiękowy może być dla nich katorgą.

Nawilżacz powietrza na pewno poprawi Twój komfort, jeśli masz zbyt suche powietrze. Najczęściej tak bywa w okresie grzewczym. Wtedy najbardziej doceniamy zakup takiego sprzętu – dla naszego zdrowia.

Wyposażenie nawilżaczy powietrza

Często te urządzenia mają opcję dodania olejku eterycznego. W tym wypadku jest to bardzo przyjemna opcja dla naszego nosa! O wiele lepiej spisze się nawilżacz z dodanym olejkiem eterycznym niż elektryczne “psikacze”, które mają w sobie dużo niefajnych związków chemicznych.

Pamiętaj, że możesz wybrać nawilżacze powietrza z filtrami, czyli urządzenia dwa w jednym (nawilżacz-oczyszczacz powietrza). Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli Ci w jednym kompaktowym urządzeniu oczyścić i nawilżyć powietrze. Jednak musisz wtedy dbać o bardzo wysoką higienę tego typu urządzeń. Zalecana jest regularna wymiana filtrów i czyszczenie urządzenia 2w1 przynajmniej raz na dwa dni.

Oczyszczacz powietrza wyłapie zanieczyszczenia, ale na filtrach będą gromadzić się drobnoustroje, które w normalnych warunkach w tradycyjnym oczyszczaczu powietrza nie mają zbyt łatwo. Jednak urządzenia 2w1 mają wodę i przez to siłą rzeczy jest w nich wilgoć, która może w łatwy sposób utrzymywać drobnoustroje przy życiu. W tym wypadku łatwo doprowadzić do odwrotnego efektu niż takiego, którego pożądaliśmy. Krótko mówiąc powietrze w Twoim mieszkaniu może być gorszej jakości niż przedtem.

Pamiętaj, że takie urządzenia są w porządku (2w1 oczyszcza-nawilżacz powietrza), ale musisz zachować minimum dyscypliny.

Uważaj na urządzenia 2w1

Jeśli wpadniesz na pomysł, aby kupić osobno nawilżacz i oczyszczacz powietrza, to unikaj łączenia nawilżacza ultradźwiękowego z oczyszczaczem powietrza. W tym wypadku w łatwy sposób doprowadzisz do zniszczenia filtrów – woda będzie się w nich zatrzymywać.

Bez problemu połączysz nawilżacz parowy lub ewaporacyjny z oczyszczaczem powietrza. Wtedy woda nie uszkodzi filtrów.

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Film w którym omawiamy problem:

Dodaj komentarz