Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Film, w którym omawiamy wspomniane 11 uwag

Oczyszczacz powietrza… To niepozorne, aczkolwiek przynoszące wiele korzyści urządzenie,
które zyskuje coraz większą popularność na naszym rynku, co wiąże się z nieuniknionym postępem przemysłu. Dziś Ci podpowiem jak wybrać oczyszczacz powietrza.

Nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ w jego skład wchodzą wentylatory, zasysające powietrze z otoczenia, oraz filtry, przez które jest ono przepuszczane. Dzięki niemu możemy oddychać powietrzem wolnym od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (pyłów, wirusów, bakterii).

Jego zadanie jest proste, ale czym się kierować, jeśli zdecydujemy się na jego zakup? Na jakie parametry zwracać uwagę? Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Metraże podane przez producentów – jak wybrać oczyszczacz powietrza


Niestety tutaj mam kąśliwą uwagę, bo są one bardzo mało wiarygodne. W jaki sposób oni podają deklaracje, że jakiś oczyszczacz jest stworzony do danej powierzchni? Oto jest pytanie…


Mając do wyboru kilka modeli, ciężko to tak naprawdę porównać, jeżeli nie mamy jednej spójnej bazy i jakby możliwości porównywania.

Jak wybrać oczyszczacz - czy metraż ma znaczenie?


My rekomendujemy, aby powietrze mogło być wymienione w ciągu jednej godziny trzykrotnie. Ale pamiętaj, że to jest rekomendacja wtedy na najwyższy tryb pracy danego oczyszczacza i zawsze się do tego warto odnosić. Dzięki temu wiemy, w jaki sposób ten oczyszczacz jest w stanie maksymalnie w trybie turbo wyfiltrować powietrze.
Ale to, co podają producenci zazwyczaj, czyli jakieś tam magiczne 100m2, 150m2, to raczej jest kiepska porada. Owszem, nam ten metraż dany oczyszczacz, na dodatek w niskiej cenie, oczyści powietrze. Ale może to być zaledwie raz na godzinę…

2 - CzystyTlen.pl

Przepływ powietrza, a poziom CADR – jak wybrać oczyszczacz powietrza


Producenci podają czasem ten pierwszy parametr, ale tak naprawdę, ten drugi – poziom CADR – jest najbardziej istotny. Jest to nic innego, jak możliwość przepływu powietrza przez oczyszczacz razem z filtrami. A czasami producenci podają tylko przepływ powietrza bez filtrów. Pamiętaj, żeby podczas wyboru oczyszczacza zwrócić uwagę na CADR, ponieważ różnica między tymi dwoma parametrami może być znaczna, bo może sięgać nawet 50% wydajności urządzenia.

Tryby SLEEP to dno


I to chyba w każdym oczyszczaczu powietrza. Tryb SLEEP to zaledwie tylko „purkanie” tego wentylatora, nie ma mowy, że oczyszczacz będzie reagował na dane zagrożenie zanieczyszczeniami.

Nie ma co mówić o trzykrotnej wymianie powietrza w tanich oczyszczaczach, w jakimś małym pomieszczeniu, nawet w sypialni. Po prostu on nie będzie w stanie tego zrobić.

Czy tryb sleep jest potzebny? jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Pamiętaj, że oczyszczacz albo musi hałasować, albo musi mieć dobry wentylator, bardzo wydajny, dobrze skonstruowany, albo po prostu musi być duży, żebyśmy mogli wymienić kilka razy powietrze w ciągu godziny.


Jak wiemy, mieszkania nie są do końca szczelne. Okna, drzwi, kratki wentylacyjne, kominy, to przykładowe źródła, przez które przedostaje nam się powietrze z zewnątrz. A jeżeli mamy smog na dworze w dużym stężeniu, to nawet w nocy przy zamkniętych oknach, będziemy ten smog mieć u siebie. Jest to szczególne zagrożenie, jeśli Ty, bądź osoba, z którą mieszkasz, zmagacie się z jakimiś chorobami układu oddechowego. W takim przypadku ten tryb SLEEP niekoniecznie się nadaje do czegokolwiek.

Tryby auto i czujniki jakości powietrza, czyli tryb auto jest do kitu


Niestety czujniki jakości powietrza w oczyszczaczach są… Wątpliwe. Mianowicie, one nie są w stanie tak idealnie wykrywać tych zanieczyszczeń z taką super ultra dokładnością. Gdybyśmy chcieli zamontować taki naprawdę solidny czujnik, to byśmy musieli użyć profesjonalnego laboratoryjnego modelu, który kosztuje nawet 25 tysięcy złotych.

 Czujnik SMOGU w oczyszczaczu - jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Oczyszczacz musi w podstawowy sposób znaleźć tą barierę graniczną, gdzie powinien np. w trybie automatycznym zacząć pracować. Ale niektórzy producenci mają te tryby albo źle skonstruowane, albo np. zaczynają się włączać zbyt późno, tzn. w momencie bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczeń.
W praktyce.

Tak na dobrą sprawę, aby faktycznie oczyścić skutecznie powietrze w naszym pomieszczeniu, to powinniśmy dobierać urządzenia pod takim kątem, aby było w stanie wymienić powietrze te 3 razy w ciągu 1 godziny minimum. W szczególności, jeżeli mamy do czynienia z jakimiś chorobami, czy bardzo często mamy podrażnione gardło od np. smogu podczas tego okresu jesienno-zimowego. Albo, jeśli mamy uciążliwego sąsiada, który lubi palić papierosy w mieszkaniu, i ten dym do nas się przedostaje… A my nie jesteśmy fanami dymu tytoniowego.

Hałas kontra metraż – jak wybrać oczyszczacz powietrza


Jeżeli oczyszczacz Ci wymieni powietrze 3 razy w ciągu jednej godziny na maksymalnym trybie pracy w jakimś pokoju np. 30m2, to on to zrobi. Jednak licz się z tym, że maksymalny tryb pracy wiąże się z hałasowaniem urządzenia na najwyższym poziomie. Więc, jeżeli Ci zależy na tym, żeby faktycznie wymieniać często powietrze przez oczyszczacz, to zwróć uwagę na to, aby był on znacznie wydajniejszy do tego danego pomieszczenia.

Generowany hałas przez oczyszczacz -  jak wybrać oczyszczacz powietrza?

WAŻNE: 1 oczyszczacz do 1 pomieszczenia


Pamiętaj o tym, aby wybrać oczyszczacz powietrza do danego pokoju, nie na całe mieszkanie.
Przykład: Masz oczyszczacz dedykowany do powierzchni 100m2. Twoje mieszkanie jest o połowę mniejsze. Myślisz sobie, że on poradzi sobie bez problemu i będziesz miał przy 1 urządzeniu czyste powietrze w całym mieszkaniu… BŁĄD!

Oczyszczacz na pokój czy miekszanie?


No nie, niestety to tak nie zadziała, ponieważ zablokuje Cię taka podstawa, jak przepływy powietrza w Twoim mieszkaniu. Jeżeli wstawisz ten oczyszczacz do jednego pokoju to on idealnie oczyści Ci ten jeden pokój, ale będzie już o wiele większa trudność, aby oczyścić jakieś inne pomieszczenia. Możesz wtedy to rozwiązać trochę inaczej, czyli wstawić urządzenie w centrum, np. w jakimś przedpokoju, który łączy pozostałe pomieszczenia.

Ale to też nie do końca tak działa, ponieważ okna nie są szczelne i przez nie też się przedostają jakieś zanieczyszczenia. Oczyszczacz nie będzie mógł skutecznie przefiltrować tego powietrza, bo mamy dodatkowo ścianę i inne bariery, które blokują ten przepływ powietrza.
Więc pamiętaj: wybieraj jeden oczyszczacz do jednego pokoju.

Filtry i poziomy oczyszczania powietrza


Bardzo często w łatwy sposób producenci rozbudowują te oczyszczacze, te filtry, o kolejne warstwy. Podstawa to filtr HEPA i filtry węglowe. Dzięki nim możemy oczyszczać powietrze z lotnych związków organicznych i z cząsteczek stałych.
Mamy też dodatki: jonizator, filtr elektrostatyczny, filtr fotokatalityczny, światła UVC, filtr zimnokatalityczny, itd. Pomagają one oczyszczaczowi w krótszym czasie dojść do odpowiednich poziomów filtracji. Więc one nie są konieczne, ale to miły dodatek.

Stopnie filtracji w oczyszczaczu powietrza

Koszt wymiany filtrów


Oczyszczacz może być bardzo tani, w cenie 500, 800, 1000zł do większych powierzchni. Jednak koszt wymiany filtrów jest już duży i może stanowić 30% wartości urządzenia. Nawet się zdarza tak, że wymiana filtrów czasami przekracza potem wartość tego urządzenia. Więc zwróć uwagę na te koszty eksploatacyjne.

Pobór mocy w oczyszczaczu powietrza

Pobór mocy, czyli koszty prądu


Jeżeli chcesz oczyścić powietrze w każdym pomieszczeniu, w którym przebywasz, ale chcesz uniknąć ciągłego przenoszenia tego urządzenia z miejsca na miejsce, aby mógł on też filtrować powietrze równomiernie w całym mieszkaniu i w związku z tym planujesz kupić ich więcej – to zwróć też uwagę na moc oczyszczaczy.
Jest różnica, kiedy masz 3 oczyszczacze, które pobierają 150W albo 3 oczyszczacze, które pobierają 40W. Więc to też jest taka drobna wskazówka zaraz obok kosztów zakupu.

Sposób sterowania


Bardzo często w drogich oczyszczaczach nie ma pilota w zestawie. Możesz sterować po prostu samym urządzeniem. Jak ono stoi możesz użyć panelu sterującego. I najczęściej wtedy właśnie w takich urządzeniach jest zwyczajnie WiFi, dzięki czemu możesz zainstalować aplikację i sterować urządzeniem przez telefon. Często aplikacje dają nam dodatkowe bajery, jak np. harmonogram, gdzie możemy ułożyć dla oczyszczacza plan pracy na cały dzień. Czyli możemy go zaprogramować tak, żeby oczyścił powietrze pół godziny przed tym, zanim przyjdziemy do domu.

Panele sterowania w oczyszczaczu. Wi-Fi, pilot


Oczyszczacz z nawilżaniem powietrza (2w1)


Tutaj mamy oczyszczacz powietrza jako taką podstawę. I dodatkowo jest mata ewaporacyjna, która będzie zbierała wodę z tego oczyszczacza. Wlewając wodę oczyszczacz wykorzystuje pęd wentylatora i jednocześnie, poza oczyszczaniem, nawilża powietrze. To jest cały sekret oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.

Oczyszczacz 2w1? Wraz z nawilżaczem - Warmtec AP350W+

W takich oczyszczaczach jest zastosowany tylko i wyłącznie filtr klasy ewaporacyjnej, który jest bardzo dobrej jakości, świetnie sobie radzi z poziomem nawilżania robiąc to w zdrowy sposób.


Uwagi z mojej strony:
1. Po prostu ten filtr musisz bardzo często wymieniać – częściej niż wymienia się zwykłą bazę filtrową.


2. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem musisz dobrze umyć i nie dopuścić, żeby rozwinęła się w nim pleśń, której potem ciężko się pozbyć z samego urządzenia.

3. Jeśli decydujesz się na wybór oczyszczacz powietrza z nawilżaniem, to rozważ model Warmtec AP350 z tego powodu, że ma lampę UV-C oraz bardzo duży przepływ powietrza.

Jak możesz zauważyć, jest bardzo dużo czynników, na które musisz zwróć uwagę, żeby wybrać oczyszczacz, który Cię zadowoli. Mam nadzieję, że tym tekstem oraz załączonym filmikiem (który zachęcam do polajkowania, skomentowania, zasubskrybowania) pomogłem Ci rozjaśnić kwestie związane z wyborem odpowiedniego oczyszczacza powietrza.
Jeżeli będziesz miał pytania, skontaktuj się z nami, a z chęcią Ci doradzimy, więc zapraszam Cię do naszego sklepu czystytlen.pl.

Dodaj komentarz