7 funkcji klimatyzacji, o których nie wiesz!

W tym artykule dowiesz się o 7 funkcjach klimatyzacji, które zazwyczaj nie są brane pod uwagę podczas zakupu urządzenia. Urządzenia te mają wiele ciekawych zastosowań, które mogą Ci się przydać nie tylko w lato! Warto zaznaczyć, że nie każdy klimatyzator przenośny będzie miał wszystkie opcje. Dlatego zawsze sprawdzaj opis urządzeń.

Uwaga!

Edycja wpisu: właśnie opublikowaliśmy film na YouTube, który porusza ten temat w formie przystępnego wideo! Zapraszamy 🙂

1. Klimatyzacja na zimę – funkcja grzania

Może zdarzyć się tak, że korzystasz z grzejnika elektrycznego w swoim domu. Weź pod uwagę, że klimatyzator przenośny może także ogrzewać Twój pokój lub mieszkanie. Istotne jest, aby dobrze dobrać model, ponieważ nie każdy ma taką możliwość.

Jeśli używasz pieca na olej opałowy lub inne mniej efektywne urządzenia, to klimatyzator mobilny może być znacznie lepszym rozwiązaniem.

FSC16.2SC WiFi
FSC 16.2SC – duża wydajność ogrzewania w stosunku do poboru energii elektrycznej. 4,5 kW grzanie na pobór 1,02 kW.

Zwróćmy uwagę, że klimatyzator to tak naprawdę pompa powietrze-powietrze. Jeśli nie interesujesz się tym tematem, to może Ci to niewiele mówić. Istotne dla Ciebie jest to, że takie urządzenie pobierze mniej energii niż jest w stanie wydzielić dla Twojego pomieszczenia. Oczywiście, to nie jest perpetum mobile 😉

Urządzenie w trybie grzania o mocy 4,5 kW może pobrać 1,02 kW prądu. Zatem stosunek pobieranej mocy do możliwości ogrzewania są fenomenalne!

suche i wilgoc - CzystyTlen.pl

2. Podtopienia i powodzie – osuszanie

Nie każdy ma to szczęście i spokojnie wstaje do pracy, zajmuje się swoimi sprawami, a pod koniec dnia tylko odpoczywa. Niektórzy ludzie nie mają zwykłych zmartwień, ale regularnie walczą z wilgocią, podtopieniami albo powodziami w swoim mieszkaniu.

Warmtec Senaj KP 32W infografika
WARMTEC Senja KP32W – wydajność osuszania powietrza aż do 36l/24h

Co jest ciekawe i nie każdy o tym myśli, ale gdy mieszkasz nad naszym wspaniałym morzem Bałtyckim, to tam wilgotność w mieszkaniach jest ogromna. Wyobraź sobie, że klimatyzator, który Cię chłodzi w lato, pozwoli także zachować odpowiednią wilgotność w Twoim mieszkaniu. To jest naprawdę bardzo przydatna funkcja. Urządzenie wielozadaniowe, które zwraca się z każdym dniem używania. Nie musisz zatem kupować osobno osuszacza powietrza.

Jeżeli ta funkcja jest dla Ciebie ważna, to zwróć uwagę na maksymalne możliwości osuszania powietrza przez klimatyzator przenośny. Różnice mogą być naprawdę duże między egzemplarzami – nawet na podobnym poziomie cenowym i wydajności chłodniczej.

Przez to, że klimatyzator przenośny jest stworzony z myślą o chłodzeniu, a osuszanie powietrza to dodatkowa przydatna funkcjonalność, to zbiorniki na wodę nie są duże. Klasyczny osuszacz powietrza może pomieścić kilka litrów w swoim wnętrzu. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ każdy klimatyzator mobilny ma możliwość podpięcia wężyka odprowadzającego skropliny.

Warto zaznaczyć to, że klimatyzator w trybie chłodzenia nie będzie osuszał powietrza w deklarowanym trybie. Aby wykorzystać jego maksymalne możliwości, powinieneś/aś przełączyć takie urządzenie w tryb ,,osuszania”.

3. SMOG i zanieczyszczenia – oczyszczanie powietrza

Latem doskwiera Ci upał, ale mieszkasz w mieście, gdzie występuje duży problem ze smogiem. Zastanawiasz się nad oczyszczaczem powietrza, ale…

Możesz wybrać klimatyzację, która da Ci możliwość filtrowania powietrza w domu.

Dosłownie istnieją modele na rynku, które możesz doposażyć w filtry HEPA H13 i filtry węglowe. Na upartego, jeśli dobrze przeszukasz Internet, to znajdziesz klimatyzatory przenośne z lampami UV-C! (dostępne również w naszym sklepie)

plenum fsc 14.2
Dodatek (plenum) do klimatyzatorów FRAL, który pozwala na filtrowanie powietrza – HEPA, filtr węglowy i UV-C

Teraz odpowiedz sobie na pytanie – czy faktycznie zastanawiłeś/aś się nad tym wcześniej? Czy da się wykorzystać klimatyzację jako oczyszczacz powietrza? Gdyby nie to, że działamy prężnie w naszej branży, to byśmy na to nie wpadli 🙂

4. Wymuszony obieg – cyrkulacja powietrza

Praktycznie każdy model klimatyzatora pokojowego daje Ci możliwość wymuszenia cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli kupisz klimatyzator przenośny, ale dojdziesz do wniosku, że po podwyżkach cen za prąd rezygnujesz z elektroniki i będziesz siedział przy świecach – to chociaż pokuś się o wykorzystanie tej funkcji!

wentylator stojacy podlogowy Stylies Tukan - CzystyTlen.pl

A poważniej… to czasem możesz potrzebować wymuszonego obiegu powietrza, który może Cię uratować od lekkiej wilgoci lub mniej przyjemnego ciepła. Dzięki temu, że klimatyzator pokojowy zawsze ma w zestawie rurę wylotową, możesz wyprowadzać powietrze z domu na dwór.

Taka prosta rzecz, a może się okazać, że w niektórych sytuacjach pomaga! Jeśli wyprowadzisz powietrze z mieszkania, to automatycznie tworzysz podciśnienie i do mieszkania jest zasysane świeże powietrze przez każdy otwór wentylacyjny!

W sytuacjach marginalnych, w których wilgotność jest lekko powyżej normy albo jest ,,trochę” za ciepło, możesz uniknąć włączania sprężarki. Sprężarka generuje większy hałas i odpowiada za największy pobór prądu.

5. Dwie rury – klimatyzator przenośny jak klimatyzacja split

To nie jest oczywista funkcjonalność klimatyzatorów mobilnych. Z tego powodu, że w większości sytuacji nikt nie myśli o tym, aby wybrać klimatyzator przenośny zamiast klimatyzacji typu split. Najczęściej decyzja zapada od drugiej strony, czyli:

Nie mogę sobie pozwolić na montaż klimatyzacji w ścianie, więc kupię klimatyzację przenośną.

W tym przypadku Twoje pole do wyboru urządzeń znacznie się powiększa. Klimatyzacja typu split jest montowana w ścianie. Wymagane jest do tego przygotowanie instalacji oraz wiąże się to z dużym bałaganem. Dodatkowo nie możesz jej też zabrać ze sobą 🙂

vivax-m-dizajn-serija-293kw
Klimatyzacja typu split
- CzystyTlen.pl
Klimatyzacja przenośna dwu-rurowa

Jeżeli wykorzystasz klimatyzacje dwururową, to uzyskasz naprawdę świetny efekt. Wiąże się to z tym, że możesz takie urządzenie wystawić na taras lub balkon. Dzięki temu zabiegowi bardzo zredukujesz hałas i zwiększysz wydajność klimatyzatora. Należy jednak wspomnieć, że nie każdy model i producent ma takie urządzenia w ofercie. Pod tym linkiem znajdziesz urządzenia spełniające to kryterium: kliknij i przejdź do klimatyzacji dwururowych.

Wykorzystując dwie rury uzyskujesz zamknięty obieg powietrza. Jest to szalenie istotne, ponieważ klimatyzacje typu split właśnie tak działają – w zamkniętym obiegu!

Co Ci da zamknięty obieg powietrza?

Jeśli powietrze z twojego mieszkania jest ,,zabierane” do klimatyzacji, później schładzane i finalnie wraca do Twojego pokoju, to zwiększasz efektywność chłodzenia. Urządzenie może działać na niższych obrotach i uzyskasz super efekt. Dodatkowo zmniejszasz generowany hałas. Jak widzisz, mamy dość dużo zalet.

Na co warto zwrócić uwagę?

To nie jest standardowe rozwiązanie. Zawsze jest to wybór opcjonalny, gdzie musisz dokupić dodatkowe akcesoria, które pozwolą Ci na wykorzystanie tej funkcji. W opisie produktu każdego klimatyzatora przenośnego, który ma możliwość zamontowania dwóch rur, znajdziesz informację pomagającą uzyskać opisywany efekt.

6. Planner pracy urządzenia – istotna funkcja pod płaszczykiem Wi-Fi

W naszym sklepie internetowym w każdym tytule produktu znajdziesz informację, czy urządzenie jest połączone z Wi-Fi. Pod tym prostym pojęciem kryje się funkcjonalność, która jest po prostu najlepsza w swoim rodzaju.

W Wi-Fi nie chodzi o to, aby móc wykorzystać telefon zamiast pilota (oczywiście taka opcja jak najbardziej jest OK), ale najważniejsza rzecz, to móc planować pracę klimatyzatora.

Moduł Wi-Fi Super Cool Remote Control 02

To jest funkcja, która klasyfikuje się w smart-dom! Wyobraź sobie, że po ciężkim i męczącym dniu w upalny dzień wracasz już do chłodnego domu. To jest świetne uczucie i gwarantuje szybki relaks. Jeśli nie masz plannera (zazwyczaj wiąże się to z brakiem Wi-Fi w klimatyzacji), to jesteś skazany na dłuższą chwilę, aż Twoje mieszkanie będzie schłodzone przez klimatyzator przenośny.

7. Klimatyzator mobilny jest…. MOBILNY!

A to odkrycie Ameryki, no nie? 🙂 Jednak czytaj do końca:

fral super cool fsc03 w kamperze
Mały klimatyzator przenośny Fral FSC03

Większość ludzi, która nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania albo z jakichś powodów tego nie chce, nie myśli o zakupie klimatyzacji, bo często kojarzy się to z inwestycją w czyjeś mieszkanie.

Zauważ, że wiele z tych osób prawdopodobnie po prostu nie wiedziało o istnieniu klimatyzatora dwururowego, o którym napisaliśmy więcej w punkcie 5.

Kolejną zaletą jest to, że takie urządzenia są wielofunkcyjne i przy okazji są przenośne. Latem możesz chłodzić swój pokój dzienny lub sypialnie, w czasie powodzi osuszyć piwnicę, a w zimę włączyć ogrzewanie. Wybór pomieszczenia, w którym będzie pracował klimatyzator, zależy tylko od Ciebie.

Nie raz nasi klienci kupują przenośne klimatyzatory, aby wykorzystać je w kamperze, domku letniskowym, a nawet namiotach! Grunt to znaleźć zasilanie dla takiego urządzenia.

Czasem ktoś w Twojej rodzinie może potrzebować takiego urządzenia w innym okresie czasu niż Ty je wykorzystujesz. Wtedy możesz po prostu komuś pomóc.

Tym miłym akcentem kończymy nasz artykuł. Mam głęboką nadzieję, że niektóre pomysły i ciekawostki Cię zainteresowały i Ci pomogły.

Jeśli artykuł nie wyczerpał Twoich pytań, a wręcz przeciwnie – masz ich więcej, to możesz zawsze się z nami skontaktować.

Z chęcią pomożemy Ci w wyborze i odpowiemy na Twoje pytania!

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Możesz przejść do naszego sklepu internetowego .

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Ten post ma jeden komentarz

  1. Mirek

    Bardzo fajny artykuł. To prawda, że przenośny klimatyzator działa świetnie. Ważne w domu jest także zastosowanie kompleksowego systemu. Termostaty, klimatyzacja oraz inne urządzenia mogą być ze sobą połączone, dzięki czemu można zapewnić sobie komfortową temperaturę w domu. To system energooszczędny i inteligentny, który oszczędza energię bez poświęcania komfortu.

Dodaj komentarz