Klimatyzacja przenośna a koronawirus – COVID19

Klimatyzacja przenośna – czy warto inwestować, gdy obawiasz się COVID?

Klimatyzacja przenośna

Witaj drogi czytelniku! 

Temat, który dziś poruszymy nie jest porywający. Przy czym wiem, że niektóre osoby nadal szukają odpowiedzi na podobne pytania. Jeśli ten temat Cię interesuje, lub chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego to przeczytaj ten artykuł. Dziś będzie bardzo rzeczooowo 🙂

Początek pandemii, spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, przyniósł za sobą wiele wątpliwości w stosowaniu klimatyzacji mobilnej. Debatowano nad mechanizmami przenoszenia drogą powietrzną patogenów wywołujących choroby zakaźne układu oddechowego, w tym COVID-19, przez klimatyzację przenośną w pomieszczeniach zamkniętych.

W Internecie można było znaleźć wiele sprzecznych informacji, nie mających żadnego pokrycia w faktach i badaniach. Napędzało to tylko większy strach i obawy o zdrowie. Niewiarygodne źródła podawały błędne newsy o zaprzestaniu użytkowania klimatyzacji przydomowej z uwagi na fakt rozszerzania sieci zakażeń wirusem.


W jaki sposób klimatyzacja może nam pomóc w walce z patogenami bakterii i wirusów?

Odpowiednio używana klimatyzacja przenośna, tj. regularna wymiana filtrów i jej czyszczenie. Ma za zadanie przez cały okres swojej działalności utrzymywać w warunkach mieszkalnych dokładnie określony komfort cieplny. Dodatkowo, zwiększając udział powietrza wywiewanego na zewnątrz, a także stosując wspomagające czynniki biobójcze typu promieniowanie UV, jesteśmy w stanie zdecydowanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów chorób zakaźnych.

UV - CzystyTlen.pl


Choroby układu oddechowego przenoszą się głównie drogą kropelkową i trzeba tutaj zaznaczyć, że istnieją znaczne różnice w wielkościach mikroskopijnych cząstek poszczególnych bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Klimatyzacja z dobrej klasy filtrami ma za zadanie wyłapywanie tych patogenów i cząsteczek. Każda nanocząsteczka danego patogenu ma inny czas aktywności /życia w powietrzu (w tym także w systemach klimatyzacyjnych), wypuszczana jest z różną prędkością do obiegu powietrza (np. poprzez gwałtowne kichnięcie, kaszel), a także różni się częstością wnikania i zakażania kolejnego organizmu żywego.


Czy warto zatem kupić klimatyzację przenośną do swojego mieszkania?

Odpowiedź jest prosta – TAK!

Nie tylko poprzez wzgląd na komfort życia, ale również i nasze zdrowie. Stosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego instalacji systemów klimatyzacyjnych oraz zapewnienie stałej, wysokiej wydajności przepływu powietrza w obiegu zamkniętym w blokach czy też domach, będzie gwarantowało poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, w których funkcjonujemy na co dzień.

Dodaj komentarz