Alert RCB i SMOG na śląsku – grudzień 2021r.

Alert RCB ostrzega przed smogiem

RCB alerts - CzystyTlen.pl
Aktualne komunikaty znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/rcb/komunikaty

Jeśli dostałeś ten alert, to najprawdopodobniej mieszkasz w jednym z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Nasz system Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Alert RCB) ostatnio został wykorzystany do podkreślenia jak bardzo mamy zanieczyszczone powietrze w regionie w związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

Świetnie, że taki alarm się pojawił. Jest to dobry kierunek. Jednak… niestety w Polsce taki komunikat mógłby się pojawiać codziennie, przez cały okres grzewczy.

Pyły zawieszone… czy problem dotyczy tylko wspomnianych województw?

Niestety nie. Problem jest dla nas globalny i dotyczy całego okresu grzewczego.

Niekoniecznie musisz zdawać sobie z tego sprawę, ale stężenie pyłów zawieszonych w Polsce jest notorycznie przekraczane. Według nowego standardu Światowej Organizacji Zdrowia i nowych wytycznych normy są jeszcze bardziej restrykcyjne. Dla pyłów PM2.5 nastąpiło obniżenie dopuszczalnych wartości z 25 ug na m3 powietrza do 15 ug na m3 powietrza. Z kolei dla większych cząsteczek PM10 obniżono dopuszczalne wartości z poziomu 50 ug/m3 na 45 ug/m3 powietrza.

WHO działa w interesie każdego z nas, aby monitorować wpływ środowiska na jakość naszego zdrowia. Można wręcz powiedzieć, że przez obniżenie norm, w Światowej Organizacji Zdrowia silniejszy głos ma branża medyczna niż polityka.

Jak prezentuje się Polska na tle nowych wytycznych? – Alert RCB

Kiepsko – i jest to dość delikatne określenie, ponieważ jak możemy nazwać ponad 10-krotne przekroczenie norm?

Jeden z artykułów na stronie TVN24 przedstawił stan zanieczyszczeń polskich miast na dzień 13 grudnia [link].

Duża część Polski dosłownie świeci się na czerwono. Niestety za tymi pomiarami, liczbami i statystyką kryje się druga strona monety. To wpływa na nasze zdrowie. W szczególności problem z jakością powietrza wpływa na dzieci i osoby starsze.

W jednym z naszych artykułów [link] możesz dowiedzieć się więcej o wpływie SMOG’u na organizm człowieka.

Jak żyć? Co robić?

Tak jak zawsze, zachęcamy Cię do tego, abyś sprawdzał stan powietrza zanim będziesz uprawiał sport na ,,świeżym powietrzu”. Jeżeli zmagasz się z problemami takimi jak: częste choroby, astma, alergie, bóle gardła, nadciśnienie, to rozsądnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza [link] i maskę antysmogową. Na pewno staraj się nie wietrzyć mieszkania, gdy masz do czynienia z dużym stężeniem pyłów na zewnątrz. Możesz sprawdzić na bieżąco informację o stanie powietrza poprzez portal Airly [link].

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Dodaj komentarz