Smog nas zabija

Czy czeka nas fala nowotworów płuc przez SMOG?
Czy Smog zabija?

Smog w mieście

Jesteśmy na początku sezonu grzewczego. Oznacza to, że zacznie się udręka, o której w porze letniej nie myślimy. Smog, który nie jest naszym przyjacielem, znów zacznie nabierać na sile. Odpowiemy dziś na pytanie, czy smog nas zabija?

Jeśli znasz osoby, które borykają się z astmą, alergią i częstym zapalaniem gardła, to sądzę, że znasz bezpośrednią przyczynę – smog. W okresie grzewczym oddychanie powietrzem można porównać do wypalenia paczki papierosów dziennie. Jeśli chcesz się przed tym uchronić, to warto przeczytać ten artykuł 🙂

Wspomniane wyżej dolegliwości to nie jedyne prezenty, jakie dostaniemy wraz z wątpliwej jakości powietrzem. Dodatkowo, po latach mieszkania w takim środowisku jesteśmy narażeni na nowotwory płuc. Dr n. med. Piotr Dąbrowski wspomina o czarnej statystyce. Wynika z niej, że rak płuc zdetronizował nowotwory prostaty i piersi. Weź pod uwagę to, że te dwa nowotwory występujące u człowieka, które zeszły na ,,dalszy plan”, uzależnione są w mniejszym stopniu od środowiska. Zaś zwiększona ilość nowotworów płuc jest właśnie owocem smogu wdychanego latami.

nowotwór piersi

Możesz sobie zadać pytanie :

Dlaczego przez SMOG choruję częściej?

Tajemnice skrywają cząsteczki zawieszone PM2,5 – jest to pył, który jest mniejszy od Twojego włosa aż 30-krotnie! Tak się składa, że taki drobny pyłek świetnie się wchłania w naszym organizmie i trafia do krwi. Jego cząsteczki wnikają w komórki, które odpowiadają za ochronę Twojego ciała przed chorobami. Gdy białe krwinki są zajęte zwalczaniem pyłu, ich reakcja już nie jest taka szybka na inne zagrożenia. Wtedy częściej chorujesz i gorzej się czujesz. Dodatkowo, cząsteczki PM2,5 stymulują wydzielanie cytokin zapalnych, czyli finalnie Twój organizm tworzy i podtrzymuje stan zapalny – a to jest już prosta droga do przewlekłego stanu zapalnego płuc oraz niszczenia dróg oddechowych.

piec na drewno

Wiem, że to co przeczytałeś/aś to ,,tylko” słowa. Pewnie gdy wrócisz do swojej pracy i życia codziennego nie odbije się to echem w Twojej głowie. Każdy z nas ma jakieś plany, zatem odpowiedz sobie teraz sam/sama na pytanie:

Gdzie widzisz się za 20 lat?

Część z nas może się zrealizować zawodowo i mieć spełnione swoje marzenia, a jakaś garstka… zawita na onkologii w Gliwicach. Nie wiemy kto i kiedy, ale wszyscy się narażamy na ten gorszy scenariusz.

Może kiedyś… widziałeś/aś zużyty filtr powietrza z oczyszczacza powietrza, samochodu albo gdy mili panowie oczyszczali klimatyzację w Twojej pracy? Wyobraź sobie, że gdy spacerujesz zimną po dworze albo nie masz oczyszczacza w domu, to w pewnym sensie Ty stajesz się takim samym filtrem – przy czym większość z tego zanieczyszczenia po prostu wchłoniesz nieświadomie.

Co jest ciekawe, pył PM2,5 przenikając do krwiobiegu nasila miażdżycę naczyń krwionośnych – to powoduje kolejno nadciśnienie tętnicze, zwały serca, udary mózgu i zaburzeniu rytmu serca.

drobny pył

Jak żyć? Co robić?

Jeśli chcesz uchronić się przed szkodliwym działaniem smogu, to warto wdrożyć własne zapobiegawcze środki. Między innymi możesz zaopatrzyć się w maskę o certyfikacie FFP3, która zatrzymuje min. 99% lotnych cząstek w powietrzu. Maska może mieć wymienne filtry i będzie Ci to gwarantowało zawsze dobrą jakość powietrza.

Jeżeli jesteś zapalonym biegaczem, to odpuść bieganie na ,,świeżym” powietrzu podczas zimy – uwierz mi, że bieżnia na siłowni jest tak samo skuteczna. Dzięki temu pozbędziesz się swojego nieprzyjaciela i będziesz mógł oddychać powietrzem filtrowanym w siłowni.

Innym korkiem, który warto rozważyć, to zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania – więcej omawiamy w tym artykule. Wiedz, że oczyszczacz powietrza to proste urządzenie, które za pomocą nawiewu oraz filtrów oczyści Twoje mieszkanie ze smogu. Przy czym oczyszczacz powietrza musi działać cały czas, abyś miał do czynienia z tlenem wolnym od niepożądanych zanieczyszczeń. Dodatkowo zadbaj o to, aby oczyszczacz powietrza mógł przefiltrować Twoje pomieszczenie minimum dwukrotnie w ciągu jednej godziny. Dlatego warto dobierać oczyszczacz powietrza pod względem kubatury pomieszczenia (m³).

Kolejną ważną informacją dla Ciebie jest to, że najlepiej kupić oczyszczacz powietrza do każdego pomieszczenia, w którym przebywasz dużą ilość czasu, np. do każdej sypialni i pokoju dziennego.

Gdybyś chciał/a się dowiedzieć więcej o SMOGU i jakie on niesie ze sobą zagrożenia, to warto, abyś zapoznał/a się z tym artykułem.

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania, to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Dodaj komentarz