Przygotowanie klimatyzacji do pracy w zimę
Klimatyzacja w biurze czy domu to znakomite rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że jest prawidłowo serwisowana. A to – wbrew pozorom – warto wykonać nie tylko przed cieplejszym sezonem, ale także przygotowując system do pracy zimą. Zatem, czy zimą używać klimatyzacji?
Przede wszystkim – klimatyzacja powinna pracować
Zima nie powinna być okresem wyłączenia klimatyzacji, a to z kilku powodów.
- Nieużywana klimatyzacja pozbawiona jest smarowania – elementy mechaniczne są smarowane aktywnie wyłącznie wtedy, kiedy system działa. To oznacza, że przez zimę mogą wyschnąć całkowicie, a próba uruchomienia klimy na wiosnę zakończy się poważną usterką. Aby tego uniknąć, należy włączać klimatyzację często, a tak naprawdę – najlepiej jej nie wyłączać.
- Klimatyzacja ma sporą przewagę nad większością tradycyjnych grzejników, mhmm co mamy na myśli? Zdecydowanie lepiej rozprasza ciepło, ponieważ nagrzane powietrze jest „wypychane”, a nie po prostu unosi się znad grzejnika. To pozwala zachować równomierną temperaturę w całym obiekcie.
- Klimatyzacja jest fajnym urządzeniem, odpowiadającym za oczyszczanie, osuszanie i filtrowanie powietrza, więc po jej wyłączeniu jakość powietrza na pewno spadnie. Dodatkowo weź pod uwagę to, że niektóre modele pozwalają na montaż filtra HEPA/węglowego. W tym wypadku działają jak pełnoprawny oczyszczacz powietrza!
Serwis klimatyzacji przed zimą – co należy wykonać?
Przede wszystkim regularnie serwisuj swój sprzęt. Nie ważne, że ostatni był sześć miesięcy temu 🙂 Jeśli klimatyzacja Ci nie chłodzi/grzeje to najprawdopodobniej doszło do wycieku czynnika. Warto wzrokowo sprawdzić, czy nie ma nigdzie uszkodzeń mechanicznych.
Należy wymienić filtry do klimatyzacji. Nawet jeśli producent zaleca rzadszą wymianę, to czasem warto robić to częściej w miejscowościach, w których mamy dużo SMOG’u. Dobre klimatyzatory ceny mają na tyle wysokie, że byłoby kiepskim pomysłem, aby doprowadzić do uszkodzeń tylko ze względu na zapchane filtry. No i oczywiście po ich zmianie powietrze będzie zawsze czystsze.
Czyszczenie i odgrzybianie to kolejny etap– czasem zaleca się wykonanie tych czynności raz w roku, ale często już po paru miesiącach z przewodów klimatyzacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach. To może podpowiedzieć Ci, że klimatyzacja nie działa prawidłowo. Po czyszczeniu oczywiście wymienia się także filtry.
Klimatyzacja zimą – także do ogrzewania
Od paru lat są bardzo łatwo dostępne modele, które mogą zimą dogrzewać pomieszczenie. Jeśli taki klimatyzator masz w domu lub biurze, to jego czystość jest podwójnie ważna, ponieważ zimą wcale nie będzie on pracował na niższych obrotach. Ogrzewanie w pewnym sensie może nawet bardziej obciążać nie tyle sam klimatyzator, ile pewne dodatkowe elementy układu – złącza, uszczelki itp. Te niewielkie elementy wypada również obejrzeć z bliska, zabezpieczyć lub – jeśli są uszkodzone – wymienić.
Klimatyzatory zapewniające możliwość ogrzewania nie wymagają zwykle żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, za to ze względu na większe obciążenie przez cały rok. W ich przypadku naprawdę warto wziąć sobie do serca choćby konieczność regularnej wymiany filtrów – to absolutne minimum.
Czy zimą używać klimatyzacji? Czy to się w ogóle opłaca?
Każdy doradca firmy zajmującej się sprzedażą klimatyzacji, tak samo jak serwisant, powie, że część usterek teoretycznie można zignorować, ale że nigdy nie należy tego robić. Nieszczelności w układzie, niedobory czynnika chłodzącego, nieprawidłowe wskazania czujników ciśnienia… Często z tymi usterkami klimatyzacja może pracować, ale z każdym cyklem pracy coraz bardziej się niszczy. Tylko kwestią czasu jest zatarcie sprężarki albo inne poważne usterki, których naprawa pochłonie olbrzymie koszty. W zobrazowaniu sytuacji: może się zdarzyć tak, że zaniedbanie doprowadzi do tak wysokiego kosztu, że warto będzie kupić nową klimatyzację – a tego byś nie chciał/a.
Możesz mieć najlepszy klimatyzator na świecie, ale jeśli instalacja nie jest przeglądana i serwisowana, to używanie klimatyzacji nie będzie:
- ekologiczne (np. wyciek chłodniczy)
- tanie (ewentualne wyższe koszty napraw)
- nie zapewni tych plusów, które klimatyzacja powinna gwarantować (kiepsko chłodzi/grzeje).
Dlatego niezależnie od tego, czy serwis był przeprowadzony na wiosnę, przed zimą też warto poświęcić klimatyzacji więcej uwagi.
Dobry sklep z filtrami i klimatyzacją (polecamy nasz, czystytlen.pl :)) to podstawa – tutaj szukanie na siłę oszczędności to tak naprawdę tylko odwlekanie wydatków. Klimatyzator ma działać bezbłędnie, niczym śmigłowiec w którym lecisz bez spadochronu – a to wymaga dobrej jakości urządzenia i częstego serwisu.
Jeżeli temat Cię zainteresował to możesz przejść do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania, to śmiało zapraszamy do kontaktu!
- Mail: sklep@czystytlen.pl
- Telefon: 731-651-258
- Formularz kontaktowy: kliknij tutaj