Zbliża się koniec roku. Właśnie likwidujemy jedno miasto w Polsce! – SMOG

Cóż to za tytuł?! Czy smog tyle niszczy?

smog - CzystyTlen.pl

Właśnie tyle osób rocznie umiera przedwcześnie przez SMOG, który nas otacza. To osoby, które zasiedlają niejedno polskie miasto.

40 000 osób – to taka liczba, która nie jest określana jako śmierć i tragedia, a po prostu zwykła statystyka. W tekście ta liczba zajmuje tylko 5 miejsc, bo zostało użytych tylko pięć liczb, a w rzeczywistości są to bliskie nam osoby. Ludzie, którzy mogliby pozostawić miasto całkowicie puste lub klika wsi.

Wyobrażasz to sobie?

Usłyszeć w wiadomościach, że w jakimś mieście wybuchła bomba (oby nigdy), która zniszczyła życie tylu osobom? Przerażające, tragiczne? Niestety niema śmierć może być gorsza, bo mało osób o niej mówi. Nie wzbudza ona tylu emocji, przyjmujemy te wiadomości chłodno i bez refleksji. Przez brak emocji jest to powtarzalne, dzieje się to ,,zwyczajnie” co roku. Poprzez brak emocji, chłód i wspomnianą statystykę mamy skłonność do ignorowania problemu.

Nie martw się. Tak się dzieje w wielu dziedzinach naszego życia – i to regularnie. Jeśli ktoś choruje na przewlekłą chorobę (przykładowo: nadciśnienie, żółtaczka), która nie doskwiera, to często…. Nie ma tematu 🙂 Aż do czasu. Podobnie jest ze smogiem.

image 1 - CzystyTlen.pl
Źródło: https://www.polskawliczbach.pl/najwieksze_miasta_w_polsce_pod_wzgledem_liczby_ludnosci Stan liczby ludności na dzień: 1 stycznia 2021 r.

Poniżej masz inną ciekawostkę, która może dać Ci do myślenia:

Czy wiesz, że gdyby silne promieniowanie nie zabijałoby od razu, spektakularnie i w męczarniach, to Czarnobyl dalej byłby zamieszkany? My w Polsce żyjemy w wersji wstępnej takiego miejsca. Po prostu to wszystko dłuuuuużej trwa i nie jest natychmiast odczuwalne, to po prostu nie jest widowiskowe wydarzenie.

Możemy powiedzieć, że ktoś zakończył życie przez udar, zakrzep, nowotwór.

Przy czym mało osób zapyta: a skąd się wziął nowotwór u 40 latka?

Może ten człowiek zbyt rzadko się badał? Albo… nadużywał używek? Nie zawsze tak jest. Czasem wystarczy, jak to mówimy: ,,znaleźć się w złym miejscu, o złym czasie” – jednak tutaj nie ma przypadku ani złego miejsca. Po prostu ,,taki mamy klimat” albo inaczej – taki klimat to właśnie my stworzyliśmy, czyli SMOG.

Jak widzisz, jeśli zrobiliśmy w naszej Polsce coś złego, to zawsze możemy to naprawić.

Każdy z nas ma wpływ na klimat w swoim mieście lub wsi. A jeśli już znajdujemy się w złym miejscu i o złym czasie, to możemy prywatnie się przed tym chronić. Możesz nosić maskę antysmogową albo używać oczyszczacza powietrza w okresie grzewczym.

A jak zmienić klimat? Jak usunąć SMOG?

W końcu klimat dotyka nas wszystkich jednakowo i po równo. Ktoś może wręcz panicznie i przesadnie dbać o ekologię (pamiętaj, zawsze są skrajności), a inni środowisko mają całkowicie w swoim poważaniu. Niestety tak się składa… że w drugiej grupie jest więcej osób. Przez to mamy SMOG.

Z drugiej strony nasza kultura się zmienia i śmiało można powiedzieć, że na lepsze. Każda duża zamiana wymaga czasu. Śmiemy twierdzić, że w Polsce i tak nam to sprawnie idzie!

Zatem… co możesz zrobić, aby wpłynąć na klimat, który dotyka nas wszystkich:

  1. jeżeli masz dom, w którym znajduje się stary piec, to po prostu go wymień. Warto nadmienić, że od stycznia 2022 roku na Śląsku, każdy stary piec, który nie ma tabliczki znamionowej, musi zostać wymieniony. W przeciwnym wypadku może Cię spotkać finansowa kara, której lepiej zawczasu zaniechać i kupić po prostu nowszy piec (5000 zł). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
  2. jeśli masz starszy samochód na silniku disel’a, to nie wycinaj DPF’a, gdyby wymagał regeneracji 🙂
  3. szukasz oszczędności? Może warto zamienić samochód na coś innego. Rower, rolki, deskorolka, autobus albo możesz przejść się na piechotę.
  4. zwracaj uwagę na to, czym palą Twoi sąsiedzi. Bo jeśli jest to plastik i inne odpady – to Ty i Twoja rodzina jesteście truci przez własnych sąsiadów… Pamiętaj, że palenie śmieci jest zabronione i podlega grzywnie.
  5. Dbaj o zieleń wokół Ciebie. Może warto w końcu kupić kwiatka doniczkowego?

Film edukacyjny o SMOG’u:

A jeżeli chcesz zadbać o własne zdrowie, to:

shop 158317 640 - CzystyTlen.pl

Zapraszam Cię do naszego sklepu internetowego . Gdybyś miał/a pytania, to śmiało zapraszamy do kontaktu!

  • Mail: sklep@czystytlen.pl
  • Telefon: 731-651-258
  • Formularz kontaktowy: kliknij tutaj

Dodaj komentarz