Kreatywne sposoby na walkę ze smogiem polskich miast

Każda miejscowość na południu Polski zmaga się ze smogiem.

Dużo gmin sięga po różne kreatywne sposoby, aby sobie poradzić ze wspólnym wrogiem.

1. Kraków

Miasto stara się wprowadzać regulacje, które pomogą mu w długiej perspektywie zmniejszyć problemem występującego SMOG’u. Przykładowo, wprowadzenie w tym mieście całkowitego zakazu ogrzewania paliwami stałymi doprowadziło do poprawy jakości powietrza. Jednak z najnowszych doniesień wynika, że jakość powietrza w Krakowie nigdy nie osiągnie najwyższej czystości, z uwagi na opieszałą politykę jakości powietrza w gminach ościennych. [źródło link]

Oczywiście, powyższy przykład jest naturalną rzeczą, konsekwencją wywalczonej polityki przez mieszkańców stolicy małopolski. Jednak… w naszym pięknym kraju są miejscowości, które zasługują na nagrodę ,,miejscowości kwitnącej lipy”. O podium walczą Nowy Targ z Jaworznem.

Zacznijmy od początku:

2. Nowy Targ

Na prośbę władz miasta w Nowym Targu [kontakt do burmistrza miasta] zmieniono lokalizację czujnika jakości powietrza.

Wcześniej czujnik był zlokalizowany w centrum miasta, bardzo blisko rynku (Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Targu)

image 2 - CzystyTlen.pl
Współrzędne: 49.483601590399026, 20.028833531808328

Teraz, z uwagi na zmianę, czujnik przeniesiono na granicę miasta, daleko od rynku:

image 1 1 - CzystyTlen.pl
Współrzędne: 49.476675, 20.034878

Lokalizacja w Nowym Targu była miarodajna i niestety miasto miało niechlubny udział w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast rakotwórczym benzo(a)pirenem i pyłami zawieszonymi w Polsce jak i w UE. Dzięki przeniesieniu stacji pomiarowej Nowy Targ oficjalnie już nie jest tak zanieczyszczonym miastem. [źródło link]

Miasto wprowadziło także uchwałę antysmogową [źródło link] i na tym przykładnie nie będzie można ocenić realnego wpływu polityki miasta. Przez zmianę miejsca pomiarów zanieczyszczeń badania historyczne są bezużyteczne.

Niestety władze miasta zrzucają odpowiedzialność na dobór nowej lokalizacji na Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ponieważ przedstawiciele inspektoratu brali udział w doborze nowej lokalizacji i uznali ją wraz z pracownikami lokalnego urzędu miasta za prawidłową.

W naszej opinii działanie lokalnych władz jest niesmaczne i na pewno nie jest podyktowane dla interesu publicznego.

Pewnie możesz się zastanawiać, czy na kreatywnej scenie politycznej ktoś może przebić powyższy przykład?

Oczywiście, że tak…

3. Jaworzno

Nieprzychylny ranking może być solą w oku. W szczególności u osób, których kariera zależy od publicznych nacisków i zadowolenia danego mieszkańca konkretnego regionu. Jeśli problem nie świeci się na czerwono i nie jest mierzony, to po co drążyć temat? Zawsze można udawać, że wszystko jest w porządku.  [kontakt do prezydenta miasta]

W 2019 r. można było sprawdzić jakość powietrza w Jaworznie za pomocą czujników zamontowanych przez firmę Airly. Od stycznia 2020 r. takiej możliwości już nie ma. [źródło link]

Montaż i używanie urządzeń pomiarowych w celach publicznych są zakontraktowane z lokalnym urzędem. Niestety, jeśli czasem prawda okazuje się bolesna, to natura ludzka ma dwa oblicza:

  • Ucieczka – czyli zdemontowanie czujników i udawanie, że problem nie istnieje.
  • Walka – w tym kontekście rozsądek nakazuje zostawić czujniki i zająć się odpowiednią polityką antysmogową, czyli należy wykonać swoją pracę. Działać w interesie publicznym.

Aktualnie taki obrazek zastaniemy w portalu Airly (05.01.2022)

image - CzystyTlen.pl
Pusto. O ironio, w naszym wykonaniu jest to całkowicie ciemna plama na tle innych gmin 😉

Możesz się zastanawiać czytelniku, z jakiego powodu w przypadku Nowego Targu mówiliśmy o Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska a w Jaworznie o Airly? Niestety Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nigdy nie zamontował w Jaworznie czujków jakości powietrza. Jedyne czujniki były postawione przez prywatny podmiot Airly za porozumieniem Urzędu Miasta w Jaworznie.

Podsumowanie

Wszyscy wiemy, że powietrze w Polsce jest złej jakości. Szkodzi to nam wszystkim, w szczególności dzieciom – bo to one mają całe życie przed sobą. Smog powoduje wiele chorób i jest silnym przeciwnikiem. Obniża naszą odporność, wydolność i jakość życia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o smogu, to koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami:

Gdybyś chciał/a uchronić się przed smogiem albo mieszkasz w mieście, gdzie władze lokalne zamiatają problem pod dywan, to skorzystaj z naszego sklepu internetowego [link], a z pewnpścią znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz