Klimatyzacje przenośne mają podobną budowę, niezależnie od producenta. Większość modeli na rynku ma bardzo łatwy dostęp do elementów, o które musisz zadbać. W tym poradniku zaprezentujemy Ci, jak czyścić klimatyzację przenośną. Zachęcamy Cię do zadbania o te urządzenia, jeśli liczysz się z dobrym samopoczuciem albo własnym zdrowiem.
Ile razy należy czyścić klimatyzację?
Większość artykułów lub osób mówi o czyszczeniu klimatyzacji ,,raz na rok”. Dostrzegamy, że taki trend jest obecny pośród różnych sprzedawców i często spotykamy się z tym stwierdzeniem pośród naszych klientów.
Możliwe, że będziesz zaskoczony, ale powinieneś czyścić klimatyzację przenośną nawet raz na dwa tygodnie! Niektórzy producenci zalecają wykonanie takiej czynności raz tygodniowo.
,,ALE JAK TO?!” – myślisz sobie…
Oczywiście nie mamy na myśli wyczyszczenia całej klimatyzacji od A do Z, ale namawiamy do regularnego czyszczenia filtrów powietrza, które są wielokrotnego użytku. Można je po prostu umyć pod bieżącą wodą i pozbędziesz się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą być niejako rozdmuchane po całym pokoju. Przykładowo, dbając o czystość klimatyzacji, usuniesz zarodniki grzybów, które nie są dostrzegane gołym okiem a wiemy jak źle wpływają na nasze zdrowie.
Filtry powietrza możesz umyć w wodzie, przy czym – co bardzo ważne – nie rób tego we wrzątku! Zalecana temperatura przez producentów oscyluje do granicy 40 stopni Celsjusza. Możesz śmiało też użyć płynu do mycia naczyń.
Filtry powietrza, o których wspominamy, są umieszczone na przykład tak:
Jak czyścić klimatyzację mobilną – parownik
Odgrzybianie klimatyzacji zalecane jest przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać tą czynność częściej. Szczególnie, gdy masz łatwy dostęp do parownika. Niektóre modele mają tą część bardziej zabudowaną i trudniej jest dostać się do tego elementu.
Zawsze sprawdź instrukcję obsługi, która jest dołączona do Twojego klimatyzatora przenośnego. W niej zawarte są schematy (skorzystaj z tego!), a wtedy będziesz w stanie zawsze wyczyścić klimatyzację przenośną, nie tylko bazując na podanych przykładach tutaj.
Jeśli filtry i klimatyzację przenośną masz bardzo zabrudzoną, to zaciągnij do pomocy odkurzacz. Parownik możesz spryskać odpowiednim środkiem dezynfekującym, który ma działanie grzybobójcze. Dokładnie spryskaj parownik klimatyzatora, odczekaj chwilę (5-10 minut) i ponów czynność.
Pod numerem ,,7″ masz przykład umiejscowienia parownika w modelu Warmtec KP35W. Wystarczy zdemontować osłonę (ją też oczywiście umyj) i możesz śmiało zdezynfekować parownik.
Gdy to zrobisz i wyczyścisz filtry, ustaw klimatyzację na tryb cyrkulacji od godziny do dwóch. Po tym zabiegu możesz cieszyć się chłodnym i zdatnym powietrzem w domu!
Jak czyścić klimatyzację pokojową – ostatnie wskazówki
Cieszymy się, że dobrnąłeś do końca tego krótkiego poradnika. Na ostatni akapit mamy jeszcze kilka cennych uwag.
Pokazane klimatyzatory w tym artykule mają jeden lub dwa filtry powietrza – zależy to od tego, czy klimatyzacja ma funkcję ogrzewania czy nie. Przy takiej możliwości najczęściej są zastosowane dwa filtry powietrza.
Kolejną ważną wskazówką jest to, czym traktować obudowę i cały osprzęt klimatyzatora. Warto używać zwyczajnej ściereczki zwilżonej w wodzie z niewielką ilością delikatnego detergentu – aby doprowadzić obudowę do właściwego stanu.
Ważne uwagi do tego punktu to:
- nigdy nie czyść urządzenia strumieniem wody!
- nie używaj:
- benzyny,
- alkoholi,
- rozpuszczalników do czyszczenia urządzenia,
- sprayów,
- cieczy owadobójczych i podobnych środków do czyszczenia.
Oczywiście możesz również użyć środka przeznaczonego do klimatyzacji i poleconego w tym artykule, który kosztuje niewiele.
Ostatnia najważniejsza rada dotyczy rozpoczęcia i zamknięcia sezonu, mianowicie: Pamiętaj o opróżnieniu zbiornika na skropliny i oczyść filtry! – aby w Twoim urządzeniu nie było nieproszonych gości 🙂