Jak czyścić klimatyzację przenośną?

Klimatyzacje przenośne mają podobną budowę, niezależnie od producenta. Większość modeli na rynku ma bardzo łatwy dostęp do elementów, o które musisz zadbać. W tym poradniku zaprezentujemy Ci, jak czyścić klimatyzację przenośną. Zachęcamy Cię do zadbania o te urządzenia, jeśli liczysz się z dobrym samopoczuciem albo własnym zdrowiem. 

jak czyścić klimatyzację?

Ile razy należy czyścić klimatyzację?

Większość artykułów lub osób mówi o czyszczeniu klimatyzacji ,,raz na rok”. Dostrzegamy, że taki trend jest obecny pośród różnych sprzedawców i często spotykamy się z tym stwierdzeniem pośród naszych klientów.

Możliwe, że będziesz zaskoczony, ale powinieneś czyścić klimatyzację przenośną nawet raz na dwa tygodnie! Niektórzy producenci zalecają wykonanie takiej czynności raz tygodniowo.

,,ALE JAK TO?!” – myślisz sobie…

schemat filtrów fral 14.2
Fral FSC 14.2 WiFi pkt 5/6 oraz 7/8

Oczywiście nie mamy na myśli wyczyszczenia całej klimatyzacji od A do Z, ale namawiamy do regularnego czyszczenia filtrów powietrza, które są wielokrotnego użytku. Można je po prostu umyć pod bieżącą wodą i pozbędziesz się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą być niejako rozdmuchane po całym pokoju. Przykładowo, dbając o czystość klimatyzacji, usuniesz zarodniki grzybów, które nie są dostrzegane gołym okiem a wiemy jak źle wpływają na nasze zdrowie.

Filtry powietrza możesz umyć w wodzie, przy czym – co bardzo ważne – nie rób tego we wrzątku! Zalecana temperatura przez producentów oscyluje do granicy 40 stopni Celsjusza. Możesz śmiało też użyć płynu do mycia naczyń.

Filtry powietrza, o których wspominamy, są umieszczone na przykład tak:

kp40w morso warmtec filtry
WARMTEC Morso KP40W Z Wi-Fi
czyszczenie filtra powietrza KP40w
Schemat WARMTEC Morso KP40W Z Wi-Fi

Jak czyścić klimatyzację mobilną – parownik

Odgrzybianie klimatyzacji zalecane jest przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać tą czynność częściej. Szczególnie, gdy masz łatwy dostęp do parownika. Niektóre modele mają tą część bardziej zabudowaną i trudniej jest dostać się do tego elementu. 

Zawsze sprawdź instrukcję obsługi, która jest dołączona do Twojego klimatyzatora przenośnego. W niej zawarte są schematy (skorzystaj z tego!), a wtedy będziesz w stanie zawsze wyczyścić klimatyzację przenośną, nie tylko bazując na podanych przykładach tutaj.

Preparat do dezynfekcji
BM-12D

Jeśli filtry i klimatyzację przenośną masz bardzo zabrudzoną, to zaciągnij do pomocy odkurzacz. Parownik możesz spryskać odpowiednim środkiem dezynfekującym, który ma działanie grzybobójcze. Dokładnie spryskaj parownik klimatyzatora, odczekaj chwilę (5-10 minut) i ponów czynność.

Pod numerem ,,7″ masz przykład umiejscowienia parownika w modelu Warmtec KP35W. Wystarczy zdemontować osłonę (ją też oczywiście umyj) i możesz śmiało zdezynfekować parownik.

warmtec kp35w schemat z instrukcji obsługi
Schemat Warmtec KP35W

Gdy to zrobisz i wyczyścisz filtry, ustaw klimatyzację na tryb cyrkulacji od godziny do dwóch. Po tym zabiegu możesz cieszyć się chłodnym i zdatnym powietrzem w domu!


Jak czyścić klimatyzację pokojową – ostatnie wskazówki

Cieszymy się, że dobrnąłeś do końca tego krótkiego poradnika. Na ostatni akapit mamy jeszcze kilka cennych uwag. 

Pokazane klimatyzatory w tym artykule mają jeden lub dwa filtry powietrza – zależy to od tego, czy klimatyzacja ma funkcję ogrzewania czy nie. Przy takiej możliwości najczęściej są zastosowane dwa filtry powietrza.

Kolejną ważną wskazówką jest to, czym traktować obudowę i cały osprzęt klimatyzatora. Warto używać zwyczajnej ściereczki zwilżonej w wodzie z niewielką ilością delikatnego detergentu – aby doprowadzić obudowę do właściwego stanu. 

Ważne uwagi do tego punktu to:

 • nigdy nie czyść urządzenia strumieniem wody!
 • nie używaj:
  • benzyny,
  • alkoholi,
  • rozpuszczalników do czyszczenia urządzenia,
  • sprayów,
  • cieczy owadobójczych i podobnych środków do czyszczenia. 

Oczywiście możesz również użyć środka przeznaczonego do klimatyzacji i poleconego w tym artykule, który kosztuje niewiele. 

Ostatnia najważniejsza rada dotyczy rozpoczęcia i zamknięcia sezonu, mianowicie: Pamiętaj o opróżnieniu zbiornika na skropliny i oczyść filtry! – aby w Twoim urządzeniu nie było nieproszonych gości 🙂

Jak czyścić klimatyzację przenośną?
Warmtec Morso Kp40W infografika
fsc14.2 z wi-fi

Dodaj komentarz