Smog to paczka fajek dziennie!

SMOG

man 1418483 1280 - CzystyTlen.pl

Jeden z cichych zabójców, który panoszy się po Polsce i nie każdy przypisuje mu swoje problemy z bliskim zgonem albo i zdrowiem. W taki obrazowy sposób można opisać SMOG.

Wyobraź sobie ognisko, przy którym siedzisz z przyjaciółmi – jest miło i fajnie. Pieczesz ziemniaki w ognisku, jesz spieczony chleb. Bywa, że dym z ogniska leci na Ciebie i kiepsko Ci się oddycha. Po prostu jest to drażniące i chcesz się przesiąść. Jest to naturalny odruch. Bardzo dobrze, że masz wybór i możesz po prostu zmienić miejsce i dalej dobrze się bawić.

W przypadku smogu nie masz tego wyboru. Po prostu otacza Cię zewsząd i podrażnia gardło. Całe zanieczyszczenie z powietrza wsiąka w Ciebie i to dosłownie. Możesz się przed tym bronić używając maski antysmogowej lub będąc w budynku, w którym powietrze jest oczyszczane. Jednak problem nadal pozostaje, bo bez tych dodatków będziesz skazany na to, co wisi w powietrzu.

Dlaczego SMOG to nie jest przypadek?

Zagrożenie smogowe w Polsce występuje praktycznie przez pół roku. Jest to okres jesienno-zimowy, czyli okres grzewczy. To nie jest przypadek.

Niestety za stan powietrza, jaki mamy w Polsce, odpowiadamy MY, ZBIOROWO. Nie łódź się, że najwięcej zanieczyszczeń powodują fabryki i elektrownie. Owszem one mają wpływ na jakość powietrza, ale nie w tak dużym stopniu w porównaniu do domów ogrzewanych przez stare piece i/lub nieumiejętnym paleniem węgla oraz transport.

fantasy 5062585 640 - CzystyTlen.pl

Oczywiście z biegiem lat piece w domach będą wymieniane, na ulicach znajdą się inne samochody, może doczekamy się innych źródeł energii. Przy czym te wszystkie zmiany będą trwały – i to długo.

Polski smog składa się z tlenków węgla, azotu i siarki oraz najbardziej szkodliwych pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. – Brzmi zagadkowo, co? Po prostu To Ci szkodzi.

Ciekawostką na pewno jest to, że we własnym domu możesz miewać większy poziom zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Może to być spowodowane niewłaściwym ogrzewaniem, kiepską wentylacją, maksymalnym uszczelnieniem okien i brakiem roślin.

Co ma SMOG do papierosów?

cigarette 2456476 640 - CzystyTlen.pl

Trafnym porównaniem jest palenie papierosów. Coraz więcej osób nie pali i ta ,,moda” na szczęście ma odwrotny trend. Każdy sobie zdaje sprawę z tego, że palenie jest szkodliwe i kosztuje… pieniądze i zdrowie. Wiele osób pali, bo po prostu są już od tego uzależnieni. Ale zarówno osoby palące jak i niepalące wiedzą, że smog też jest szkodliwy. Tym na co dzień oddychamy czy tego chcemy czy nie – wychodząc do sklepu czy uprawiając sport.

Wyobraź sobie sytuację, w której przechodzisz przez osiedle obok placu zabaw. A tam dostrzegasz 6 latka, który pali papierosa. Czy Ty jako obca osoba dla tego dziecka zareagowałbyś? Może tak, a może nie. Jednak pozwolę sobie stwierdzić, że w większości przypadków wielu ludzi zwróciłoby uwagę dziecku. Większość chciałaby wziąć tego papierosa i nie pozwoliłaby na to.

To teraz… zadaj sobie pytanie:


Czy chciałbyś, aby takie młode osoby paliły papierosa? Czy czułbyś się z tym komfortowo?

Wątpię.

Ale tak jest.

Ciekawym przykładem jest posłużenie się pewnym kalkulatorem, który zobrazuje Ci dosadnie tą sytuację.

Fakt. Dane z tego kalkulatora nie są zaktualizowane na 2021 rok, ale uwierz mi, że nie wiele się zmieniło na lepsze – o ile nie na gorsze.

image 1 - CzystyTlen.pl

Wracając do krótkiej historii o 6 latku, który pali papierosa… To był przykład, który miał wywołać w Tobie uczucia i odruch. Niestety tak naprawdę to dziecko z historii nie musi palić, aby… palić aż 20 ,,papierosów” dziennie.

10 przykazań dla… Ciebie!

Zatem warto zastanowić się, co możesz zrobić, aby zmienić coś na lepsze. Mam dla Ciebie 10 przykazań:

  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza:
    1. przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o oczyszczaczach;
    2. spraw sobie oczyszczacz powietrza i przejdź prosto do sklepu.
  2. Kup maskę antysmogową.
  3. Nie uprawiaj sportu na dworze, gdy są przekroczone normy zanieczyszczeń.
  4. Jeśli masz dom i palisz na węgiel, to naucz się palić ,,od góry” i przemyśl scenariusz wymiany pieca.
  5. Pamiętaj, że jednym z najbardziej ekologicznych samochodów, który jest dostępny dość łatwo, to taki, który jest napędzany na LPG – w dodatku jazda kosztuje mniej!
commandments 159649 640 - CzystyTlen.pl

6. Jeżeli możesz, to korzystaj z roweru, rolek, deskorolki, autobusu lub chodź na piechotę.
7. Zwracaj uwagę na to, czym palą Twoi sąsiedzi. Bo jeśli jest to plastik i inne odpady – to Ty i Twoja rodzina jesteście truci przez własnych sąsiadów…
8. Pół żartem i pół serio – nie wycinaj DPF’a 😉
9.Dbaj o zieleń wokół Ciebie. Może warto w końcu kupić kwiatka doniczkowego?
10. Jeśli palisz papierosy, to unikaj tego przy swoich bliskich. Wystarczy im towarzystwo smogu.

Dodaj komentarz