Biała farba zamiast klimatyzacji?

Biała farba czy klimatyzacja

Czy ta hipoteza może mieć prawdziwe odzwierciedlenie w upalny dzień?

Biały dom

Dziś postaramy się przybliżyć ten temat. Oczywiście znaleźliśmy tą ciekawostkę na serwisach informacyjnych, które trąbią o tym od kwietnia. Zaciekawił nas ten temat i chcemy go poruszyć, abyś Ty drogi czytelniku mógł dowiedzieć się czegoś nowego.

Jest w tym ziarno prawdy… Przypomnij sobie, jak w upalny dzień najlepiej się ubrać? Oczywiście, że w rzeczy, które są jasne i odbiją światło słoneczne, a niekoniecznie w ciemną bluzkę i ciemne spodnie… a jak człowiek sobie czasem przypomni jak się ubierał, gdy na dworze były 33 stopnie… ehh… 🙂

Jeśli zaglądasz na naszą stronę w poszukiwaniu klimatyzacji, bo przykładowo budujesz dom – na pewno ten artykuł będzie dla Ciebie ciekawy. Biała farba pozwoli Ci ograniczyć ogrzewanie się budynku latem i na pewno będziesz miał/a odrobinę większy komfort. Przy czym czy to na pewno wystarczy, aby całkowicie rezygnować z klimatyzacji?

Niestety nie.

Jeżeli i tak rozważasz zakup klimatyzatora, to koniec końców zamontujesz klimatyzację w swoim wymarzonym budynku.


Z jakiego powodu? – możesz się zastanawiać

Biała farba zabije upał?

Biała farba nie pozwoli Ci utrzymać bardzo niskiej temperatury w środku pomieszczenia. Powietrze latem, które wpuścisz do domu też będzie ciepłe, a dom warto przewietrzyć. Dodatkowo możesz mieć dość duże okna, które będą wpuszczały słońce do środka i też bardzo dobrze, bo będziesz mieć w domu jasno! Przy czym to powoduje zwiększenie temperatury w samym budynku.

Kolejne trafne spostrzeżenie – aby utrzymać dom w nieskazitelnej bieli, to musiał(a)byś go co rok lub co dwa lata myć! Deszcz, pył, piasek i inne zanieczyszczenia spowodują zabrudzenia i nici po pięknej bieli. Możesz dom umyć dla estetyki i dla lepszego efektu chłodu. Przy czym zadaj sobie pytanie – czy jest to gra warta świeczki i czy aż tak odczujesz różnicę? Chyba nie do końca. Dostępne białe farby na rynku odbijają do 85% promieni słonecznych.

biała farba

Artykuł, który właśnie czytasz był zainspirowany tym, że Amerykańscy naukowcy stworzyli farbę, która odbija aż 98% światła słonecznego i dodatkowo jest odporna na promieniowanie UV. Nie będziemy Ci przybliżać technologii, w jakiej tą farbę opracowano. Istotne jest to, że:
 

  1. farba nie jest jeszcze dostępna do zakupu i nie wiemy, kiedy ten moment nastąpi;
  2. nie wiemy, w jakiej cenie będzie można ją kupić.

Dodatkowo wszystkie badania prowadzone nad tą farbą nadmieniają o zmniejszeniu temperatury z zakresu od 2 do 10 stopni Celsjusza – przy czym naukowcy zastrzegają również, aby pomalować na biało dach.

Dom pasywny

budowa domu pasywnego

Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i pozwoli rozwijać technologię budownictwa pasywnego. Jest to na pewno dobry krok w stronę oszczędzania energii. Przy czym na dziś nie osiągniesz tak doskonałego efektu, ale za 3 lata? Może tak i może wtedy będzie ta farba dostępna dla nas na rynku.

A tymczasem z naszej perspektywy… jeśli planujesz rozsądną budowę domu, to proponujemy Ci faktycznie wykorzystać białą farbę do pomalowania budynku. Zawsze pozwoli Ci ten krok w jakimś stopniu zaoszczędzić energię do ochłodzenia domu.

Dodatkowo kończąc wątek ,,pomalowania domu na biało zamiast klimatyzacji” – pamiętaj, że możesz kupić urządzenie, które przefiltruje Ci powietrze w mieszkaniu i uwolni je od smogu. Jak widzisz – klimatyzacja może mieć wiele różnych zastosowań!

Jeżeli chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami, to zostaw nam komentarz. Gdybyś miał/a pytania, to możesz do nas napisać albo zadzwonić!

mykonos 495848 1280 - CzystyTlen.pl

Źródła:

Dodaj komentarz