Czujniki w oczyszczaczach powietrza
Dziś poruszymy temat czujników jakości powietrza, które są montowane w oczyszczaczach powietrza. Temat może wydawać się banalny, bo co tu dużo omawiać… w końcu jeśli oczyszczacz świeci na czerwono, to pewnie jest bardzo źle, a gdy na zielono, to wszystko jest w porządku.
Niestety to nie jest takie proste, jak jest to przedstawione wyżej. Mamy różnej jakości czujniki powietrza oraz możemy dzięki nim wykrywać różnego rodzaju zagrożenia. Czasem zdarzyć może się tak, że oczyszczacz powietrza w domu cały czas świeci na czerwono i działa na maksymalnych obrotach. Co wtedy? Czujnik jest uszkodzony? Nie zawsze. Zacznijmy od początku:
Co czujniki powietrza mogą wykrywać?
Najważniejsze jest to, aby oczyszczacz powietrza wykrywał pyły zawieszone, które składają się w dużym stopniu na smog. To, w połączeniu z automatycznym działaniem oczyszczacza i jego dostosowaniem mocy wentylatora, daje bardzo dobry efekt. Po prostu zawsze mamy oczyszczone powietrze. Czujniki w oczyszczaczach powietrza wykrywają:
Pył zawieszony PM2,5 – najważniejszy pomiar. Składa się z cząstek o wielkości nieprzekraczającej 2,5 μm. W krajach UE akceptowalny poziom to 15 µg/m3. (niedawno było to 25 µg/m3)
Pył zawieszony PM10 składa się z cząstek o średnicy nie większej niż 10 μm.
W Polsce jej standardy dzielą się na trzy poziomy, ustalane na podstawie średniego dziennego poziomu zanieczyszczeń:
- Dopuszczalny poziom 45 µg/m3 (niedawno było to 50 µg/m3)
- Poziom informowania o zagrożeniu 200 µg/m3
- Poziom alarmowy, niedopuszczalny 300 µg/m3
Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC) to grupa związków organicznych, które łatwo zmieniają swój stan skupienia. 73% TVOC jest uważanych za czynniki rakotwórcze, a problemy z oddychaniem, bóle głowy, nudności oraz podrażnienia skóry i oczu należą do problemów zdrowotnych, które powodują. LZO to benzen, którego średnie roczne dopuszczalne stężenie wynosi 5 µg/m³.
Formaldehyd (E240, HCHO) to związek o działaniu rakotwórczym, który znajduje zastosowanie m.in. w produkcji odświeżaczy powietrza, płyt meblowych i lakierów do paznokci. Według Światowej Organizacji Zdrowia poziom formaldehydu nie powinien przekraczać 0,05 ppm.
Dodatkowo w oczyszczaczu może występować pomiar temperatury otoczenia i pomiar wilgotności.
Na co może reagować czujnik jakości powietrza w oczyszczaczu?
- gotowanie
- smażenie
- pieczenie w piekarniku
- dezodoranty i inne akcesoria higieny osobistej
- nowe meble
- świeżo pomalowana ściana itp.
- zabrudzony czujnik powietrza
- zabrudzone filtry
- nebulizator, nawilżacz ultradźwiękowy
Oczyszczacz powietrza na takie rzeczy będzie reagował, co nie oznacza, że zawsze powietrze będzie zanieczyszczone. Nic nie szkodzi, gdy podczas gotowania w kuchni lub inhalacji dziecka zacznie Ci oczyszczacz wskazywać zanieczyszczenie. To jest urok tego typu urządzeń. Faktycznie dłuższy problem może być świeżo po remoncie lub po nowych zakupach ze sklepu w postaci mebli. Przy czym – wszystko mija, nawet najdłuższa żmija 😉
Przy okazji, gdy jesteśmy w temacie oczyszczacza i rzeczy, które mogą wpłynąć na jego pracę, to nigdy nie łącz oczyszczacza powietrza z nawilżaczem ultradźwiękowym. W efekcie oczyszczacz może pracować non stop na maksymalnych obrotach w trybie automatycznym.
Tryb automatyczny – kiepskie wykonanie
Tryby automatyczne w oczyszczaczach powietrza są kiepskie. Niestety nie potrafią odpowiednio wykrywać zanieczyszczenia powietrza.
Często producenci korzystają z elektroniki, która ma ,,zawyżone” normy jakości powietrza. Z kolei w Polsce i Europie rekomendacje jakości powietrza są zaostrzane.
Dodatkowo czujniki jakości powietrza nie wykrywają najczęściej:
- alergenów
- kurzu
- pleśni i grzybów
- odpowiedniego poziomu formaldehydu – w porównaniu do profesjonalnych mierników jakości powietrza
Bardzo ważna kwestia, opisana w przystępny dla zwykłego człowieka sposób. Dzięki, tego szukałem.
Dziękujemy za wsparcie 🙂