Jak wybrać klimatyzator przenośny

Zastanawiasz się, jak wybrać klimatyzator przenośny do swojego mieszkania? Masz pytania, wątpliwości? Przeczytaj ten tekst, a znajdziesz podpowiedzi.

Klimatyzator 1 1 - CzystyTlen.pl
Klimatyzator Warmtec
Klimatyzator 2 - CzystyTlen.pl
Klimatyzator SuperCool

Deklaracje producentów… Teoria

Za tym stoi tak naprawdę przeważnie opis producentów odnośnie klimatyzacji przenośnych, ich wydajności względem tego, jakie mogą chłodzić pomieszczenia. Klimatyzator przenośny, który np. ma oznaczenie 3 kW mocy chłodniczej i producent mówi, że no tak 30 do 35 metrów kwadratowych może sobie ten klimatyzator poradzić… No to jesteśmy na granicy i to cienkiej.
Oczywiście nikt Ci nie zabroni wsadzić klimatyzatora do bardzo dużego pomieszczenia, ale on będzie Cię chłodził wtedy bardzo punktowo.

Jeżeli zależy Ci na dobraniu dobrze klimatyzatora przenośnego, to musisz zwrócić uwagę na kilka różnych czynników.

Prosta, stara zasada: 1 KW mocy chłodniczej odpowiada możliwości chłodzenia 10 metrów kwadratowych.
Niestety jest ona zbyt uproszczona…

Umiejscowienie pomieszczenia z klimatyzatorem

Zwróć uwagę na to, po jakiej stronie świata znajduje się Twoje pomieszczenie, które chcesz ochłodzić. Północ, zachód, wschód – problemu raczej nie ma. Ale jeżeli jest ono skierowane na południe, gdzie słońce grzeje najmocniej, to musisz wziąć to pod uwagę, jeśli chodzi o moc klimatyzatora.
Mieszkasz w domu? Dobrze czy słabo ocieplonym? Parterowym czy piętrowym? Chcesz klimatyzator umieścić na poddaszu, które nagrzewa się bardzo mocno?
A może mieszkasz w starej kamienicy? Gdzie sufit jest trochę wyższy niż standardowy i kubatura całego pomieszczenia po prostu będzie większa, w związku z czym będziesz musiał schłodzić większą ilość metrów sześciennych powietrza, które znajduje się w danym pokoju.

Jak mocno chcesz schłodzić pomieszczenie?

PAMIĘTAJ! Chłodź z rozwagą…

Klimatyzacja ma za zadanie schłodzić pomieszczenie, w którym przebywasz w takim stopniu, aby było Ci wygodniej, bardziej komfortowo. Nie może stwarzać dla Ciebie zagrożenia.
Co mam na myśli?
Na dworze jest upał, 35 stopni Celsjusza. Chcesz schłodzić pomieszczenie do 20 stopni. Lub odwrotnie – na dworze jest mróz, a Ty grzejesz się w 30 stopniach w mieszkaniu. Musisz wyjść z domu. Co się wtedy dzieje? Następuje w pewnym sensie szok termiczny. Mocniej odczuwasz tą różnicę temperatur, a organizm źle to znosi. Możesz się poczuć gorzej, przeziębić.

Dlatego staraj się dostosować odpowiednio i rozważnie (o kilka stopni) temperaturę chłodzenia, lub grzania klimatyzatorem.

Klimatyzator wewnątrz, ale i na zewnątrz

Klimatyzacja wewnątrz pomieszczenia – standard. Ale są takie, które możesz wystawić również na zewnątrz, na dwór, na balkon. Są takie klimatyzatory i więcej o tym mówimy w filmie. Takim urządzeniem ograniczasz hałas i zwiększasz nawet jego wydajność.

Kolejnymi wersjami klimatyzatorów są klimatyzacje dwururowe, gdzie dzięki którym nie będziesz podnosił ani zmniejszał ciśnienia w swoim pokoju. W tym wypadku jest zawsze wyrównane ciśnienie w Twoim pomieszczeniu i ta efektywność chłodzenia wzrasta nawet do 60%. Taki klimatyzator dwururowy działa poniekąd jak klimatyzacja typu split, czyli te powietrze w pomieszczeniu, które już wcześniej ochłodziło, jeszcze dochłodzi bardziej, ale też nie ma tych strat, czyli powietrze nie ucieka poza Twój dom. Nie jest również wtłaczane do środka ciepłe.

Inne bajery

Ostatnim elementem, na który zwróć uwagę, gdy kupujesz klimatyzację przenośną, to inne funkcje. Czy to urządzenie może Ci służyć cały rok?
Klimatyzator przenośny może także dogrzewać pomieszczenie, ale nie każdy to potrafi. Może także osuszać czy wentylować po prostu Twój pokój.

Jest to bardzo fajne, ponieważ np. przy osuszaniu, gdy masz problem z wilgotnością, to ta klimatyzacja będzie naprawdę zbawieniem. Albo możesz także polepszyć komfort w łazience, gdzie suszysz pranie.
Naprawdę warto poszukać klimatyzacji, która nie tylko będzie chłodzić, ale przy okazji może poporawić komfort Twojego życia w inny sposób.

Jak możesz zauważyć, jest bardzo dużo istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora przenośnego. Nie tylko parametry techniczne są ważne. Pamiętaj, że w razie pytań, wątpliwości zawsze możesz do mnie napisać, zadzwonić. Postaram się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości w wyborze takiego urządzenia, doradzić. Tego typu rządzenia, oraz inne, znajdziesz w naszym sklepie internetowym czystytlen.pl. Zachęcam również do obejrzenia filmu.

Dodaj komentarz