TOP 10 – Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral w 2023 roku

Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral – jak to działa?

Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral – oczywiście, aby ranking miał dla Ciebie sens, to przeczytaj go w całości, ponieważ w każdym kolejnym punkcie rankingu odnoszę się do poprzednich wyżej usytuowanych modeli.

Na naszej stronie pojawi się jeszcze więcej rankingów klimatyzatorów przenośnych, które będą rozbite na różne kategorie. Linki do rankingów znajdziesz poniżej w momencie ich udostępnienia. Każdy ranking będzie aktualizowany co roku, aby nie spamować w Internecie 😁 Zaczynamy od 2023 r. bazując na doświadczeniach z 2022 r.

Uważam, że nie ma doskonałego urządzenia. Dla każdego z nas ważne są inne cechy produktu. Dla jednej osoby będzie to wygląd (chociaż przy brzydkich, szarych rurach, chyba nie ma to za dużego znaczenia – haha), a dla kogoś innego wydajność lub inne rozbudowane opcje konfiguracji.

Stworzę zatem ogólny ranking klimatyzatorów, dedykowany odrębnie dla każdego producenta. Później rankingi będą dotyczyły konkretnych problemów, które w mojej ocenie są ważne. Myślę, że jeden zbiorczy ranking jest krzywdzący, ponieważ nigdy nie jest na tyle doskonały, aby realnie pomagał w wyborze. Tak samo uważam, że ocena urządzeń za pomocą systemu punktacji za poszczególne elementy też się nie sprawdza, ponieważ “zwycięzca” pozostaje jeden i widnieje na górze – a jest to niesprawiedliwe!

W tym artykule skupię się tylko na klimatyzatorach marki Fral. Ranking będzie się opierał na moich/naszych doświadczeniach z klientami z uwzględnieniem poziomu sprzedaży poszczególnych modeli. Oczywiście, nie sugeruj się tym, jeżeli musisz znaleźć klimatyzator o dużej mocy chłodniczej lub gdy potrzebujesz specyficznego rozwiązania. Pewnych problemów nie przeskoczysz niczym innym… jak wybierając model o bardzo wysokiej wydajności lub o odpowiednim wyposażeniu.

Pamiętaj, że każdy klimatyzator, który jest w tym rankingu, jest dostępny w naszym sklepie internetowym! Jeśli chcesz kupić któryś z tych modeli, to fajnie gdybyś docenił naszą pracę i kupił u nas. Przeprowadzamy testy produktów i jak zobaczysz w tym rankingu, to prawie o każdym modelu mamy praktyczny film! Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral opiera się na dużym bagażu doświadczeń.

Miejsce 1 – Fral FSC14.2 Wi-Fi

Ten model występuje w wersji czarnej oraz szarej. Co ciekawe, zawsze jego front, góra i tył są białe. Z kolei opis kolorów dotyczy tylko boków. Jest to model, który w Fralu jest najbardziej popularnym klimatyzatorem. Mówiąc o marce Fral mam przed oczami dosłownie ten egzemplarz. Wręcz nazwa tego klimatyzatora jest synonimem w moich oczach słowa/marki Fral. Był to najczęściej wybierany model tego producenta, ponieważ jest najbardziej uniwersalny i wyważony cenowo.

Istnieje też model bez modułu Wi-Fi, ale – o dziwo – nie był najczęściej wybieranym produktem. Dzięki możliwości sterowania klimatyzatorem z każdego miejsca oraz wcześniejszego ustalenia harmonogramu, możesz włączyć klimatyzator zanim przyjdziesz do domu, przez co wychłodzi Ci odpowiednio pokój. Jest to model, który możesz wystawić na dwór już w podstawowej konfiguracji, a także masz możliwość rozbudować go o ogromny zestaw dodatkowych akcesoriów, takich jak:

 • plenum obiegu gorącego powietrza – wersja plastikowa i metalowa;
 • plenum obiegu zimnego powietrza – wersja podstawowa oraz z opcją włożenia filtrów HEPA i f. węglowego – nawet istnieje opcja z lampą UV-C!;
 • dodatkowe złączki, rury oraz opcja ustawienia go w pomieszczeniu ,,pośrednim”.

W sumie te opcje konfiguracji wraz z sensowną ceną decydują o popularności tego modelu. Pamiętaj, że klimatyzatory przenośne nie są ciche, a tu zawsze możesz przenieść to urządzenie na balkon lub taras. Dzięki temu pozbywasz się problemu hałasu i zyskujesz o wiele lepszy komfort życia. Masz chłodniej, ciszej i wydajniej.

Co więcej! Wspomniane dodatkowe adaptery pozwalają Ci na zamknięcie obiegu powietrza i ten klimatyzator o mocy chłodniczej 4 kW działa na podobnej zasadzie co klimatyzatory typu split (czyli ścienne modele). Jest to niezwykle cenione przez naszych klientów, ponieważ to podnosi wydajność tego urządzenia (i to bardzo).

Gdzie kupić Fral FSC14.2 Wi-Fi?

Miejsce 2 – Fral FSC12H SILENT (z Wi-Fi)

Zrównoważony egzemplarz i w dodatku… ładny! W 2022 r. mieliśmy ciekawą sytuację, ponieważ ten model przez dużą część sezonu nie był dostępny. Po prostu się nam wyprzedał, a nikt nie przewidział takiego wysokiego popytu. Z klimatyzacji przenośnych (o dość sporej mocy – 3,5 kW) jest względnie cichy. Względnie, ponieważ ciężko nazwać klimatyzator przenośny cichym urządzeniem, ale ten całkiem nieźle sobie radzi.

Ten model ma też przyzwoitą cenę oraz ma opcję rozszerzenia go o zestaw dwu-rurowy. Dzięki temu masz dosłownie tą samą zasadę działania jak w Fralu FSC14.2. Przy czym, ten model ma jeden minus i przez to nie u każdego się sprawdza – tego klimatyzatora nie możesz wystawić na dwór!

Ale po za tym jest bardzo ciekawym wyborem i nasza sprzedaż świadczy o tym, że był bardzo często wybierany ze stajni Frala!

Gdzie kupić Fral FSC12H SILENT Wi-Fi?

Miejsce 3 – Fral FSC09.1 Wi-Fi

Ciekawe urządzenie, ponieważ jest to model, który ma mniejszą moc chłodniczą (2,6 kW) a pozwala…. wystawić się na dwór! Bardzo fajna opcja i sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. A jak wiemy… mamy teraz świat ,,mikrokawalerek” i ,,mikroapartamentów”, więc i popyt był wysoki 😅

Oczywiście mieliśmy sytuację dość podobną jak w przypadku modelu FSC12H – po prostu dość szybko skończyły się nakłady sprzętu, bo nikt nie przewidział takiego popytu.

Kiedyś ten model występował bez Wi-Fi i można było dokupić specjalny moduł, ale producent zrezygnował z tego i została z nami wersja tylko z wbudowanym modułem Wi-FI.

Niestety w tym modelu nie możemy dodać żadnego plenum obiegu zimnego lub ciepłego powietrza, ponieważ fizycznie nie pasują one do tego modelu. Widać jednak, że egzemplarz był przygotowany na taką ewentualność, ponieważ ma identyczny rozkład śrub jak w modelu FSC14.2, FSC14.2SC, FSC16.2SC, FSC19.2SC. Finalnie producent nie zdecydował się na wdrożenie takich akcesoriów, bo to wymagałoby odrębnej linii produkcyjnej. Ciekawe czy kiedyś to się zmieni… Może tak, może nie.

Jest to ciekawy model i wyjątkowy w swojej kategorii. Może konkurować tylko z Fralem FSC09C, który znajduje się niżej w rankingu. Ale dlaczego… to dowiesz się jak dotrwasz do tego momentu.

Co istotne, jeśli ten model wystawisz na dwór, a przez brak plenum zimnego powietrza klimatyzator ,,nie wie” jaka jest temperatura w pokoju, to możesz kupić dodatkowe akcesoria w postaci Air Comfort Kit Fral Super Cool lub Air Sensor Kit w opcji 3 metrowej lub 6 metrowej. Te akcesoria odpowiadają za pomiar temperatury w środku i możesz uruchomić tryb automatyczny. Dodatkowo odbierają one sygnał od Twojego pilota!

Gdzie kupić Fral FSC09.1 Wi-Fi?

Miejsce 4 – Fral FSC16.2SC – ranking klimatyzatorów przenośnych Fral

Bardzo interesujący model. Swego czasu był to najbardziej wydajny klimatyzator przenośny (4,5 kW), który można było konfigurować jak model FSC14.2 Wi-Fi – czyli dodawać akcesoria w postaci plenum obiegu zimnego lub ciepłego powietrza. Wszystkie akcesoria z modelu FSC14.2 są kompatybilne z tym egzemplarzem.

Tych modeli sprzedało się dużo, ponieważ miały znacznie większy przepływ powietrza oraz większą moc. Jako jedyny model oferował maksymalną wydajność w tak przenośnym urządzeniu i niejednokrotnie, ktoś wolał nie ryzykować w konfiguracji ,,na styk” i po prostu wybierał ten model.

Jego zasada działania jest podobna jak w FSC14.2 Wi-Fi. Przy czym, ta seria (z końcówką SC) jest traktowana jako modele ,,profesjonalne” i w tym przypadku bazowy zestaw akcesoriów jest wzbogacony o:

 • rurę wylotową zimnego powietrza 4,00 mb;
 • okrągłą końcówkę rury;
 • adaptor do otworu w ścianie;
 • ramkę wylotową powietrza.

Z różnic ,,na minus” względem modelu FSC14 można wymienić:

 • producent nie dodaje tu uszczelki okiennej jak w modelach FSC14.2;
 • gwarancja z 24/36 miesięcy spada na 12/24 miesiące (B2B/B2C).

Ciekawostką jest to, że ten model mimo większej wydajności chłodniczej, ma mniejsze zużycie prądu. Model FSC14.2 z wydajnością 4 kW ma pobór 1,53 kW, z kolei ten model, o którym mówimy, czyli Fral FSC16.2SC o mocy chłodniczej 4,5 kW pobiera nam z gniazdka tylko 1,3 kW.

Fajnie? Fajnie, bo ten klimatyzator jest droższy, to chociaż na prądzie będziesz mógł trochę oszczędzić 😆

Gdzie kupić Fral FSC16.2SC ?

Miejsce 5 – Fral FSC19.2SC

No cóż, zobaczymy jak popyt na ten model będzie kształtował się w tym roku, ale w zeszłym zrobił furorę. Miał premierę pod koniec maja 2022 r. i był wybierany przez wszystkich, którzy nie szli na żaden kompromis. Wbrew pozorom, sporo jest takich osób.

Jest to najdroższy przenośny klimatyzator, który ma największą moc chłodniczą (5,4 kW) i można go dodatkowo ustawić w konfiguracji dwu-rurowej. Walka między modelem FSC16.2SC była dość zacięta, ponieważ różnica cenowa między nimi jest dość niska (jak na te kwoty).

Przy czym, mówiąc bez kompromisu, to dosłownie tu nie ma kompromisów. Pobór prądu jest już większy, bo sięga 1,60 kW, chociaż w porównaniu do podstawowego modelu FSC14.2 Wi-Fi nie ma wielkiej różnicy (1,53 kW).

Tak jak punkt wyżej, ten model zalicza się do egzemplarzy profesjonalnych. Bazowy zestaw akcesoriów wzbogaca:

 • rura wylotowa zimnego powietrza 4,00 mb;
 • mała płaska końcówka wylotowa;
 • okrągła końcówka rury;
 • adaptor do otworu w ścianie;
 • ramka wylotowa powietrza.

Z różnic ,,na minus” względem modelu FSC14 jest to, że:

 • producent nie dodaje tu uszczelki okiennej jak w modelach FSC14.2;
 • gwarancja z 24/36 miesięcy spada na 12/24 miesiące (B2B/B2C).

Film jest w trakcie tworzenia. W tej chwili możesz oprzeć swoje preferencje na podstawie filmu o modelu FSC16.2SC. Powinny te modele być dość ,,podobne”.

Gdzie kupić Fral FSC19.2SC?

Miejsce 6 – Fral FSC14.2 (bez Wi-Fi)

Bazowy, podstawowy model Frala o wysokiej mocy 4 kW. Dość rzadko wybierany. Ze zdziwieniem patrzyliśmy na to, jak opcja zdalnego sterowania klimatyzatorem była pożądana (czyli WI-Fi). Jednak nie bez powodu. Jeśli decydujesz się na ten model, to masz do dyspozycji pilot, który działa na zasadzie ,,irdy”.

Zatem… jeżeli ten klimatyzator wystawisz poza pokój, to masz problem z jego sterowaniem. Możesz to zmienić, kupując dodatkowe akcesorium w postaci Air Comfort Kit Fral Super Cool lub Air Sensor Kit w opcji 3 metrowej lub 6 metrowej. Te akcesoria odpowiadają za pomiar temperatury w środku i może działać tryb automatyczny. Dodatkowo odbierają one sygnał od Twojego pilota!

Jednak… jeśli musisz specjalnie kupić jedno z tych akcesoriów, aby tylko sterować klimatyzatorem, to robi się to bez sensu. Wtedy lepiej wybrać model z Wi-Fi. Oczywiście kratka wentylacyjna jest przy okazji ozdobna i jak robisz otwór w ścianie, to ona pełni funkcję maskującą. Z kolei kabelek do pomiaru temperatury… mierzy temperaturę. Kupujesz to tylko wtedy, gdy chcesz sterować klimatyzatorem i nie kupujesz plenum obiegu zimnego powietrza.

Plenum obiegu zimnego powietrza pozwala na pomiar temperatury ze środka, ponieważ pobierasz powietrze ze swojego pokoju prosto na czujnik temperatury w klimatyzatorze.

Jeśli szukasz filmu, to jest on na samym początku. Dotyczy to modelu FSC14.2 Wi-Fi i także bez tego modułu komunikacji.

Gdzie kupić Fral FSC14.2 ?

Miejsce 7 – Fral FSC09C – ranking klimatyzatorów przenośnych Fral

No cóż. Nie był to aż tak popularny model. W sumie największą popularność zyskał wtedy, gdy wszystkim się paliło pod tyłkiem z powodu upału i każdy kupował co akurat kliknął w sklepie internetowym 🤣

Nie no… tak poważnie, to częściej był wybierany model FSC09.1, mimo że był trochę droższy. Przy czym, my znamy powody, dlaczego tak się stało.

Po pierwsze, aby ten klimatyzator mógł stać na dworze (tak, ten model może pracować w takiej konfiguracji), to trzeba dokupić dodatkowy łącznik do zestawu. Z kolei model FSC09.1 ma taką opcję od razu, bez dodatków.

Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral

Po drugie, w tym modelu, aby mieć Wi-Fi, musisz dokupić dodatkową dostawkę Wi-Fi Remote control. A właśnie to najczęściej decydowało o zakupie. Jednak! Jest coś, co pozwala temu modelowi (FSC09C) na uzyskanie dużej przewagi względem FSC09.1.

W tym modelu FSC09C o mocy 2,6kW możesz dokupić plenum – ooo tak, ten adapter, który pozwala Ci stworzyć z tego klimatyzatora model dwu-rurowy o wyższej wydajności. Przy czym, jest to możliwe tylko w konfiguracji, gdy stoi w pokoju (w mieszkaniu, a nie na dworze).

Gdzie kupić Fral FSC09C Wi-Fi?

Miejsce 8 – Fral FSC14.2SC

Niespodziewany model? Nie dla nas. Był wybierany, gdy ktoś był między młotem a kowadłem. Oczywiście nie mam tu na myśli niczego złego, a po prostu ten egzemplarz jest zazwyczaj wybierany tylko wtedy, gdy ktoś musi mieć większy przepływ powietrza i wydłuża rurę z gorącym powietrzem (maksymalnie do 5 metrów). Bazowo Fral FSC14.2 Wi-Fi może mieć rurę z gorącym powietrzem odprowadzoną tylko na 1,5 metra, aby mógł bezpiecznie pracować.

Co ciekawe, nawet najbardziej wydajne jednostki jak FSC16.2SC lub FSC19.2SC rurę na gorące powietrze mogą mieć wydłużoną do 4 metrów. Pomimo tego, że kosztują więcej. Jednak moc chłodnicza nie pozwala na więcej, bo mogłyby się przy dłuższej rurze ugotować.

Ogólnie nie polecamy nikomu wydłużać rury z klimatyzatora na gorące powietrze wtedy, gdy nie musi. Wydłużając rurę z ciepłym powietrzem, obniżysz wydajność jednostki. Jednak niektórzy nie mają wyboru i dlatego mówię, że jest się między młotem a kowadłem, dżumą a cholerą i tak dalej…

Jednak jest tu mała ciekawostka. Producent w zestawie daje trochę więcej niż w modelu FSC14.2. Mamy zatem:

 • rurę wylotową zimnego powietrza 3,00 mb;
 • okrągłą końcówkę rury.

Różnice ,,na minus” względem modelu FSC14:

 • producent nie dodaje tu uszczelki okiennej jak w modelach FSC14.2;
 • gwarancja z 24/36 miesięcy spada na 12/24 miesiące (B2B/B2C).

Film jest w trakcie tworzenia. Możesz zobaczyć film o Fral FSC16.2SC lub FSC14.2 WiFi.

Gdzie kupić Fral FSC14.2SC ?

Miejsce 9 – Fral FSC03

No tak. Co za niespodzianka, prawda? Najmniej wydajny klimatyzator (0,9kW) zajmuje prawie ostatnie miejsce w rankingu! Jednak to nie wina techniczna, czy czegoś innego niefortunnego. Ten model jest po prostu skierowany do wąskiej grupy ludzi. Wytłumaczę Ci dla kogo ten klimatyzator jest na przykładach:

 • Nie kupiłeś mikrokawalerki ani mikroapartamentu, ponieważ hajs się nie zgadza i wynajmujesz mikropokój (najlepiej maks 8m2).
 • Chcesz go kupić na kemping do namiotu lub do przyczepy. W małych pomieszczeniach zdaje on egzamin.
 • Lubisz wielofunkcyjne urządzenia. Tu znajdziesz filtr HEPA i filtr węglowy oraz opcję nawilżania powietrza – tak, dobrze czytasz, nawilżacz powietrza w klimatyzatorze.
 • Chcesz ochłodzić tylko jedno małe pomieszczenie i nie możesz tam dać większego klimatyzatora z uwagi na gabaryt i funkcjonalność.

Zatem ze względu na jego ciekawe opcje jest wybierany przez bardzo wąską grupę ludzi. Dodatkowo ten model kosztuje jak klimatyzator o mocy chłodniczej 2 kW. Zatem częściej są wybierane wydajniejsze modele. Jednak tak jak mówię – ten model jest wybierany do specyficznych celów i tam świetnie się sprawdza.

Tu mała ciekawostka – ten model jest bardzo cichy (jak na klimatyzator przenośny). Możesz go także wystawić na dwór, ponieważ jego oryginalna konfiguracja pozwala Ci na to. Nie musisz kupować dodatkowych złączek.

Gdzie kupić Fral FSC03 ?

Miejsce 10 – FRAL FAC09 – ranking klimatyzatorów przenośnych Fral

W sumie jest to model, który najsłabiej się sprzedawał z linii Frala i nie dziwie się, że jego produkcje po prostu zakończono. Wyglądał jak z poprzedniej epoki i nie miał Wi-Fi. Jedynie przemawiała za nim cena w stosunku do mocy chłodniczej (2,6 kW). Chociaż… inni producenci oferowali za nie wiele więcej pieniędzy lepszy design i chociażby wspomniane Wi-Fi.

Czyli był to odpowiedni model dla osób, które nie miały czasu na czytanie o klimatyzatorach i kierowały się tylko niską ceną. Są to kiepskie argumenty do zawojowania na rynku. Osobiście cieszę się, że już tego modelu nie ma, bo też mi się nie podobał.

O tym modelu filmu nie robiliśmy, bo nam się nie podobał, więc nie promowaliśmy tego rozwiązania.

Podsumowanie

Ranking klimatyzatorów przenośnych Fral był dość wyczerpujący – pod względem wiedzy i mojej energii poświęconej tej marce. Długo go opracowywałem i wyłuskał ze mnie ostatnie siły w dniu, w którym go skończyłem. Przede wszystkim opieram ten ranking na doświadczeniach sprzedażowych, doradczych i moich spostrzeżeniach po obcowaniu z tymi urządzeniami.

Myślę, że to jest kluczowe. Nasza firma pracuje z tymi urządzeniami i mamy praktyczną wiedzę. Możesz zobaczyć nasze filmy o tych urządzeniach, a jeśli masz więcej pytań, to po prostu napisz do nas lub zadzwoń.

Mam nadzieję, że ten ranking Ci się spodobał i zobaczysz nasze inne rankingi, gdy będą dostępne!

Możesz także zobaczyć, w jaki sposób testujemy urządzenia w tym artykule [link].

Dodaj komentarz