Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Oczyszczacz powietrza – temat przewodni naszego artykułu! W tym wpisie dowiesz się więcej o tych urządzeniach.

Z jakimi zanieczyszczeniami się mierzymy?

  • Smog

,,Zwykła” mieszanka dymu (np. z domków jednorodzinnych), mgły, spalin samochodowych i pyłów z zanieczyszczenia ulicy. Jest to mieszanka, która w dużym stężeniu nam bardzo szkodzi. Smog to związki chemiczne, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie i skracają życie.

  • Alergeny, zarodniki grzybów

Alergeny pochodzą od roślin, zwierząt, ale także składają się na nie roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych. Jest to zdecydowanie przytłaczające, gdy ktoś mierzy się z problemami alergii. Ciągłe kichanie, kaszel, katar sienny albo słaba odporność to sytuacje, które w długim czasie okropnie irytują. Pamiętaj, że nadmierne stężenie alergenów może i u Ciebie wywołać objawy alergiczne.

  • Bakterie i wirusy, drobnoustroje

Chyba każdy przebrnął przez ten temat od początku 2020r. Jeśli któryś z naszych domowników źle się czuje czy jest chory, to oczyszczacz powietrza może Ci pomóc w tym, że się nie zarazisz. Powietrze będzie filtrowane i oczyszczane z patogenów. Dodatkowo jeśli jesteś chory i kaszlesz, to szybciej dojdziesz do zdrowia oddychając świeżym powietrzem!

  • Dym i brzydkie zapachy

Dym może się przedostawać do Twojego mieszkania z zewnątrz. Jeśli mieszkasz w bloku a sąsiad pali papierosy w łazience to bywa, że dym może się przedostać i do Twojego mieszkania. Brzydkie zapachy i dym są bardzo dobrze filtrowane przez oczyszczacze powietrza, ale pamiętaj, że kluczowe będzie dobranie filtra węglowego.
 

Infografika oczyszczacz powietrza - CzystyTlen.pl

Jak dobrać oczyszczacz powietrza?

  • Wielkość pomieszczenia

Najlepiej jest zdecydować się na oczyszczacz powietrza do każdej sypialni i pokoju dziennego. Oczywiście to zależy w jak dużym mieszkaniu/domu przebywasz. Oczyszczacz możesz przenosić do różnych pokoi, przy czym pamiętaj, że jeśli powietrze przestaniesz oczyszczać, to stężenie pyłków wzrośnie. Mieszkania i domy nie mogą być idealnie szczelne i zawsze będzie napływ powietrza z zewnątrz.

Najczęściej efekt jednego oczyszczacza na kilka pomieszczeń nie przyniesie zakładanego rezultatu. Oczyszczacz, który działa efektywnie, powinien wymieniać powietrze w pomieszczeniu przynajmniej 2 razy na godzinę.

Jeśli Twoje pomieszczenie ma ok. 25m2 lub 65m3, to wydajność przepływu oczyszczacza powietrza powinna wynosić 130m3. Dlaczego mówimy o m3 a nie o m2? Z tego powodu, że liczyć powinno się wielkość całego pomieszczenia i powietrza, w którym się znajduje.

Aby efektywnie oczyszczać powietrze, powinno ono być wymienione w pomieszczeniu 2 razy w ciągu godziny. Najlepiej gdyby oczyszczacz pracował cały czas, w przypadku gdy na co dzień bardzo dużo przebywasz w domu. Oczywiście jeśli mieszkanie jest puste, bo wychodzisz do pracy, to urządzenie wyłącz 🙂

Pamiętaj, że nie ma sensu, aby oczyszczacz pracował godzinę lub dwie – wtedy w pomieszczeniu stężenie pyłów i tak wzrośnie!

  • Hałas

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że producenci podają nam maksymalny przepływ powietrza, ale on dotyczy maksymalnego biegu powietrza. Każde urządzenie, które pracuje na najwyższych obrotach, będzie głośne. Warto wtedy pochylić się nad tą kwestią.

Najlepsze urządzenia na rynku sięgają do 25 db(A) – czyli działają ciszej niż to jakie jest ,,tło hałasu” w Twoim mieszkaniu lub w przybliżonym poziomie.

Jeżeli chcesz dobrać naprawdę świetny oczyszczacz powietrza, który będzie cichy, to proponuję Ci sprawdzić ile Twoje pomieszczenie ma m3. Jeżeli szukasz oczyszczacza do sypialni, to weź pod uwagę takie urządzenie, które osiągnie podwójną wydajność obiegu powietrza/h na najcichszym lub średnim trybie pracy. Po prostu urządzenie ma działać efektywnie w najgorszych warunkach i odpowiednio cicho, aby być wyspanym 🙂

Jakie są filtry w oczyszczaczu powietrza?

  • Filtr wstępny

Jest to filtr, który będzie zbierał wszystkie większe elementy jak sierść i kurz, aby Twój oczyszczacz powietrza zachował długo swoją sprawność. Taki filtr warto umyć pod bieżącą wodą raz na tydzień.

  • Filtr HEPA

Ten filtr można określić jako najlepszy filtr do pozbycia się wszystkich cząsteczek stałych. Usuwa kurz, pył, alergeny i smog. Dodatkowo ma wysoką skuteczność na bakterie i wirusy. PM2.5, PM10 i PM1 – pyły zawieszone, które filtr HEPA eliminuje z Twojego mieszkania. Jeżeli szukasz wydajnego urządzenia, to koniecznie z tym filtrem.

  • Filtry węglowy

Rodzaj filtra, który pozwoli pozbyć się brzydkich zapachów a także substancji rakotwórczych. Skąd mogą się tego typu zapachy lub substancje wziąć w Twoim domu? Z używania chemii gospodarczej, pryskania roślin lub gdy ktoś pali papierosy. Ta są źródła tych związków, które źle wpływają na Twoje zdrowie.

  • Filtr elektrostatyczny – jonizator

Dodatkowy filtr, który może wzbogacić Twój oczyszczacz powietrza o generator jonów ujemnych. W czym może Ci to pomóc? Otóż ten filtr niszczy ,,w locie” bakterie, wirusy, kurz, które następnie odpadają na podłogę. W tym wypadku mogą zostać wciągnięte przez oczyszczacz powietrza lub odkurzacz.

oczyszczacz powietrza od srodka - CzystyTlen.pl
Oczyszczacz-nawilżacz powietrza Boneco H680
  • Filtr fotokatalityczny

Jest to rodzaj filtra, który wykorzystuje tytan z postaci TiO2. Jest to rodzaj filtra, który jest przyjazny dla środowiska, oczyszcza powietrze, redukuje nieprzyjemne zapachy, bakterie i wirusy. Wszystkie wspomniane zanieczyszczenia rozkładane są na wodę i dwutlenek węgla. Pamiętaj, że ten rodzaj filtra wymaga na wyposażeniu klimatyzatora lampy UV-C, inaczej jest to bezużyteczny filtr.

  • Filtr wodny

Prosty rodzaj filtra, którzy nawilży powietrze w Twoim mieszakniu. Zanieczyszczenia, które pochłania filtr, znajdują się w wodzie, dlatego należy ją regularnie wymieniać. Niestety na warunki, które panują w naszym kraju, nie zalecamy oczyszczania powietrza na podstawie tego filtru. Dodatkowo możesz zwiększyć wilgotność pomieszczenia w niekontrolowany sposób, co może przełożyć się na powstanie pleśni w pomieszczeniu.

  • Lampa UV-C

Dodatkowe wsparcie dla zwiększenia higieny filtra w oczyszczaczu powietrza podczas jego używania. Pamiętaj, że lampa UV-C w oczyszczaczu powietrza ma za małą moc, aby odpowiednio oczyścić powietrze ,,w locie”. Może być jednak dobrym wsparciem dla oczyszczaczy, które pełnią funkcję nawilżania, aby w tym wypadku utrzymać odpowiednią sterylność filtrów.

Jakie funkcje mogą mieć oczyszczacze powietrza?

  • Nawilżanie

W sumie możemy powiedzieć o osobnej grupie urządzeń. Czyli Nawilżacze-Oczyszczacze powietrza 2w1. Mimo wszystko warto wspomnieć o takich urządzeniach, ponieważ jest to rozbudowanie oczyszczacza o dodatkową ciekawą funkcjonalność.
Tego typu urządzenia znajdziesz w naszym sklepie i możesz zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu zamykając wszystko w jednym pudełku 🙂

  • Automatyczne oczyszczanie

Oczyszczacze powietrza mogą mieć funkcję ,,Auto”. Będą one stale monitorowały poziom zanieczyszczeń w Twoim mieszkaniu i odpowiednio dopasują tryby pracy. Jeżeli będziesz wietrzyć mieszkanie w zimę, to z pewnością zauważysz, że Twój oczyszczacz wskakuje na maksymalne obroty. Bardzo fajna funkcja wtedy, gdy chcemy, aby urządzenie ,,ogarniało temat” za nas.

  • Wi-Fi

Nic nowego! 5 lat temu był istny “boom!” na wkładanie Wi-Fi gdzie tylko popadnie. Dziś nawet znajdziesz lodówkę z taką funkcjonalnością! W oczyszczaczu to też może być dodatkowa funkcja. Zaletą aplikacji jest możliwość ustawienia harmonogramu pracy i ewentualnie uruchomienie oczyszczacza bez wstawania z łóżka 🙂

Czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny tylko jesienią i zimą?

mite 67638 640 - CzystyTlen.pl
Roztocza obecne w kurzu
plant 692141 640 - CzystyTlen.pl
Pyłek – prowokator wielu alegrików

Tego typu urządzenie może być wykorzystywane cały rok! Oczyszczacz powietrza w Polsce jest znany z tego, że zatrzymuje cząsteczki stałe PM2.5, PM10 i PM1. Pamiętaj, że to nie jest jedyna jego funkcja!
Drobnoustroje, kurz, alergeny, pył – są to rzeczy, z którymi na co dzień mamy styczność.  W szczególności, gdy ktoś ma w domu zwierzęta i chce zadbać o niski poziom alergenów – to jest idealne rozwiązanie.

Rośliny i środki do utrzymania czystości także dorzucają swoje trzy grosze i dla niektórych osób może to być uciążliwe. Oczyszczacz powietrza w tym wypadku spisze się na medal przez cały rok!

Dodaj komentarz